Зламаний ніс? Зламали ніс? Перелом носа? Вас турбує посттравматичне викривлення носа? Носова кровотеча? Різке утруднення носового дихання? Невідповідність зовнішнього вигляду зовнішнього носа? До кого звернутися з переломом кісток носа? Чи можна обійтися без операції при переломі носа? Який лікар лікує перелом носа? Як лікувати перелом кісток носа? Як швидко зростаються кістки після перелому носа? Чи варто переживати через травму після бійки?
На ці та на схожі питання, що виникають при травмі носа зможе вам відповісти і підібрати оптимальну тактику лікування доктор Карчинський Олександр Олександрович - Лор лікар Харків!
У нашій клініці з успіхом застосовуються оптимальні методи лікування травми носа, різного ступеня тяжкості і форми перебігу:
- Зупинка носової кровотечі;
- Коагуляція судини, що кровоточить - припікання судин носа;
- Емболізація судини носа, що кровоточить, під контролем ангіографії;
- Тампонування порожнини носа - класичне;
- Тампонування порожнини носа - гемостатичною губкою;
- Лазерна методика зупинки носової кровотечі;
- Радіохвильова методика зупинки носової кровотечі;
- Хімічна методика зупинки носової кровотечі;
- Накладання поліуретанової шини на ніс;
- Накладання гіпсової лангети на область носа;
- Первинна хірургічна обробка рани (ранового дефекту) носа;
- Вторинна хірургічна обробка рани (ранового дефекту) носа;
- Ушивання рваної рани м'яких тканин носа;
- Пластика раневого дефекту шкірного покриву носа;
- Реконструкція піраміди зовнішнього носа;
- Виправлення кісток носа;
- Репозиція носа;
- Вирівнювання зовнішнього носа;
- Ринопластика;
- Септопластика - випрямлення або вирівнювання перетинки носа;
- Консервативне лікування.
Всі методики корекції перетинки порожнини носа здійснюються під контролем ендоскопа. З можливістю проведення даної операції під будь-яким видом анестезії, в тому числі і загальним наркозом.
Травма носа Харків. Перелом кісток носа в Харкові. Лікування травми носа в Харкові. "Doctor ENT" Харків
Кожна людина хоча б раз у своєму житті отримувала травму носа. У «групі ризику» перебувають гіперактивні діти, люди, що займаються єдиноборствами, а також військовослужбовці. Ніс найбільш схильний до різних пошкоджень в силу особливостей своєї будови і розташування. Травми можуть виникнути в побуті, на виробництві, при заняттях спортом, у дітей часто травмується ніс під час активних ігор.
При травмі можуть пошкоджуватися кісткові і хрящові структури носа, а також м'які тканини. При цьому нерідко буває струс або забій мозку, і щоб виключити різні неврологічні ускладнення з будь-якими пошкодженнями носа потрібно відразу звертатися за медичною допомогою.
Види травм носа
Травми носа можуть бути відкритими, які порушують цілісність шкіри, а також закритими, які розташовані всередині і не викликають видимих пошкоджень шкірних покривів.
За ступенем тяжкості травми носа класифікують:
- Травми м'яких тканин, до яких призводить забій, садно, колото-різана рана
- Пошкодження, що зачіпає хрящову тканину носа з переломом носової перетинки
До травм носа може призвести обмороження, вдихання пари або хімічних (токсичних) речовин.
Основні ознаки пошкодження носа:
При отриманні травми носа людина відчуває сильний біль, так як ніс, як і інші частини обличчя, має безліч нервових закінчень. Пошкодження м'яких тканин викликає набряк і утворення гематом. На наявність серйозних пошкоджень структур носа вказують такі симптоми:
1. Кровотеча з носа. Сильна і тривала кровотеча з носа при травмі не завжди обумовлена ступенем ушкоджень. Її може спровокувати гіпертонічна хвороба або порушення згортання крові.
2. Утворення гематом. При пошкодженні кровоносних судин кров може як витікати з носових ходів, так і накопичуватися в м'яких тканинах. Найчастіше невеликі гематоми проходять самостійно, але при великих крововиливах може виникнути запалення. У деяких випадках великі за розміром гематоми викликають проблеми з носовим диханням.
3. Зміна форми носа. Цей симптом вказує на серйозні пошкодження кісткових структур носа і часто вимагає іммобілізації або хірургічного лікування. Дані пошкодження часто виникають після сильних ударів або падінь, тому нерідко супроводжуються струсом мозку, в результаті чого вимагають ретельної діагностики та подальшого лікування. При струсі пацієнтів турбує головний біль, запаморочення, нудота, слабкість, втрата свідомості.
Перелом носа - це порушення цілісності його кісток. Патологія носить переважно травматичний характер. Перелом кісток носа становить 45-55% від усіх травматичних ушкоджень голови.
Переломи кісток склепіння носа або носової перетинки можуть привести до наступних порушень - зміщення носа від серединної лінії, формуванню горба, зміни форми носа (розширення, приплюснутості або сплющування носа, западіння спинки вниз), а також кісткова опора носа може стати м'якою.
Крім типової клінічної картини, патологія може ускладнитися кровотечами, порушенням цілісності навколоносових пазух. Тому при наявності характерних симптомів перелому носа, які виникли після травми обличчя, потрібно максимально швидко звернутися за спеціалізованою допомогою до ЛОР лікаря.
Своєчасний початок повноцінного лікування сприяє мінімізації ризиків розвитку ускладнень і запобігає косметичному дефекту. Це особливо актуально при переломі кісток носа зі зміщенням. Зволікання загрожує консолідацією перелому в неправильному положенні. Кістки зростаються не під фізіологічним кутом, що порушує носове дихання і призводить до формування візуального дефекту.
Види
Перелом носа, як і інші аналогічні пошкодження, ділиться на:
- відкритий - порушена цілісність м'яких тканин обличчя;
- закритий - не порушена цілісність шкіри і підшкірної клітковини.
Залежно від положення кісткових фрагментів переломи бувають:
- зі зміщенням;
- без зміщення.
Симптоми
Як і будь-яке травматичне ушкодження м'яких тканин і кісток, перелом носа в 95-99% випадків супроводжується больовим синдромом. Виразність цієї ознаки залежить від характеру пошкодження, індивідуальних особливостей (сприйняття болю) пацієнта і наявності зміщення кісток.
Крім больового синдрому, людина може скаржитися на наступні симптоми:
- Деформація носа. Якщо неозброєним оком видно зміну його форми або положення, тоді отоларинголог навіть без додаткових інструментальних методів діагностики може стверджувати про перелом кісток зі зміщенням.
- Носова кровотеча. Симптом спостерігається в 99% випадків і є наслідком травмування дрібних судин, які пронизують носову порожнину (її внутрішній шар). Виразність кровотечі залежить від калібру пошкоджених капілярів, артерій і вен.
- Локальний набряк. Є результатом запальної реакції на травму.
- Утруднене носове дихання. Через набряк слизової оболонки і можливий зсув кісток створюється фізична перешкода руху повітря.
- Почервоніння, формування гематоми. Судини можуть пошкоджуватися, супроводжуючи крововилив в м'які тканини. Це зумовлює появі гематоми в місці удару.
- Рясні слизові виділення з носа внаслідок порушення функції слизової оболонки. Цей симптом є не завжди.
Причини
Перелом носа - це патологія, яка виникає (в 95-98% випадків) після травми. Найбільш поширеними причинами такого ушкодження є вуличні бійки, заняття єдиноборствами з прямим контактом противників (бокс, карате, дзюдо), ДТП, падіння, побутові травми.
У рідкісних випадках перелом носа може виникнути на тлі інших захворювань - сифіліс в термінальній стадії, критичний остеопороз (синдром «кришталевої людини»).
Тяжкість пошкодження кісток залежить від ряду факторів:
- сили, яка додається під час удару і швидкості, з якою він наносився;
- характеру предмета або поверхні, про яку вдарився пацієнт;
- кута, під яким наносився удар (бічні пошкодження частіше супроводжуються зміщенням кісток).
Незалежно від етіології, діагностика і лікування перелому носа залишаються однаковими для всіх випадків. Розуміння причини і характеру первинного ушкодження важливіші для раннього виявлення можливих прихованих травм (перелом основи черепа, струс мозку).
Перелом носа - дуже поширена проблема, з якою може зіткнутися кожна людина. Для цього необов'язково лізти в бійку або займатися боксом. 10-20% всіх випадків припадають на дитячий вік і пов'язані з активним відпочинком дитини, іграми у дворі, падіннями під час гри в футбол, баскетбол.
У 80-85% випадків патологія добре піддається лікуванню (консервативному або хірургічному). Незважаючи на виражену клінічну картину з набряком, деформацією носа і больовим синдромом, перелом рідко супроводжується важкими ускладненнями.
Як отоларинголог, хочу звернути увагу, що для запобігання розвитку небажаних наслідків травми, важливо якомога раніше звернутися за спеціалізованою допомогою. У більшості випадків пацієнти вчасно приходять на прийом через наявне розпухання носа, кровотечі і порушення дихання. Однак є й винятки, особливо якщо перелом не повний, а тріщина.
Лікування патології при відсутності вираженого зсуву і деформації кісток обличчя проводиться без застосування хірургічних методів.
Діагностика
Діагностика перелому носа для досвідченого ЛОРа не складає труднощів. Ще при першій бесіді лікар збирає анамнез і аналізує скарги пацієнта. Бійка, падіння обличчям вниз, будь-які удари по передній частині голови наштовхують отоларинголога на думку про перелом носа.
Досвідчені лікарі можуть поставити діагноз ще до початку бесіди. При першому погляді на пацієнта доктор оцінює ступінь набряку, наявність деформації тканин, гематоми навколо носа і під очима, сліди кровотечі. Всі ці ознаки вказують на ушкодження носових кісток.
Простота діагнозу криє в собі певні ризики. Для уточнення ситуації, а також виключення серйозних ускладнень лікар призначає такі інструментальні методи діагностики:
Рентгенографія черепа в прямій і бічній проекції. Візуалізація патологічної ділянки дозволить виявити ступінь зміщення кісток і пошкодження інших прилеглих структур.
Огляд носових ходів. Процедура необхідна для оцінки стану носової перетинки і ступеня порушення носового дихання.
Комп'ютерна томографія (КТ) черепа. Це більш точний варіант рентгенографії, який дозволяє візуалізувати на екрані тривимірне зображення. Методика не використовується рутинно. Її призначають при підозрі на струс головного мозку та крововилив в порожнину черепа.
З лабораторних методів діагностики обов'язковим є загальний аналіз крові. З його допомогою лікар може оцінити ступінь крововтрати і наявність запального процесу в організмі. Паралельно призначаються біохімічний аналіз крові, коагулограма (оцінка згортання функції крові) і загальний аналіз сечі.
Лікування перелому носа переслідує ряд цілей:
- Зниження вираженості больового синдрому.
- Зупинка кровотечі.
- Репозиція уламків кісток і стабілізація їх правильного положення.
Для досягнення цих цілей з успіхом використовуються як консервативні, так і оперативні методики. Вибір тактики лікування пацієнта залежить від особливостей конкретного клінічного випадку і вираженості пошкодження тканин.
Консервативне лікування
У 25-55% випадків успішно вилікувати перелом носа можна консервативним шляхом. В основі консервативного підходу лежить якісне знеболення ураженої ділянки і фіксація кісткових уламків. Для боротьби з болем і локальним набряком пацієнтові призначаються нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). У перші години після травми рекомендується прикладати до ушкодженої ділянки холод, щоб зменшити вихід плазми з пошкоджених судин. Для цього можна використовувати спеціальний мішечок з льодом. У побуті простіше взяти заморожені продукти, обернути рушником і прикладати до місця травми.
З метою знерухомлення пошкоджених кісток накладається фіксуюча пов'язка. Перші кілька днів після отримання травми рекомендується спати на спині, щоб уві сні не змістити фіксатори. Постійне утримування голови вище рівня серця (сон з піднятою головою) зменшує прогресування набряку.
У разі перелому носа зі зміщенням кісток отоларинголог може спробувати відновити їх правильне положення мануальними прийомами під адекватним знеболенням. Якщо такий підхід не привів до досягнення бажаного результату, то проводиться оперативне втручання.
Оперативне лікування
Операція при лікуванні перелому носа потрібна при відкритих переломах з вираженим зміщенням кісткових уламків. Хірургічне втручання переслідує кілька цілей:
- зупинка кровотечі;
- відновлення цілісності м'яких тканин;
- репозиція кісток.
При супутньому пошкодженні інших кісток черепа може знадобитися повноцінна черепно-лицьова пластика. У таких випадках пацієнта госпіталізують, проводять передопераційну підготовку і виконують хірургічне втручання. Обсяг і складність операції безпосередньо залежить від ступеня тяжкості і обширності ушкодження.
Профілактика
Специфічної профілактики перелому носа не існує. Єдиною рекомендацією є виключення ризику травматичних ситуацій. При заняттях контактними видами єдиноборств рекомендується користуватися захисними шоломами. У разі наявності метаболічних захворювань необхідно проводити їх повноцінну корекцію. При остеопорозі, крім препаратів кальцію і бісфосфонатів, варто переглянути дієту в бік збільшення кількості продуктів, багатих вітамінами і мінералами.
Реабілітація
Реабілітація після перелому кісток носа проходить порівняно швидко. Це можливо завдяки потужній мережі кровоносних судин в області обличча, які забезпечують пошкоджену ділянку необхідними для регенерації поживними речовинами.
У разі хірургічного лікування пацієнт може на 1-2 дня залишитися в стаціонарі. Лікар проводить перев'язки, стежить за станом рани. Для запобігання зараження пацієнтові призначається профілактичний курс антибактеріальних засобів.
Повне відновлення після операції може зайняти до 2-3 місяців. У цей час потрібно виконувати рекомендації лікаря, уникати фізичного перенапруження, берегти прооперовану область.
Якщо пацієнт брав участь в бійці і відчуває типові для перелому носа симптоми, йому потрібно звернутися за спеціалізованою допомогою. Навіть якщо сам перелом не є надто небезпечним для людини, то його наслідки можуть стати серйозною загрозою для здоров'я.
Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з Нами
по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!
НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!
Почніть дихати вільно!
Лор лікар в Харкові.
Doctor ENT 2021