Різкий біль в області зовнішнього вуха? Різко звузився слуховий прохід і збільшилося вухо? Ви відзначили почервоніння зовнішнього вуха? Клінічна картина розвинулася протягом 1-3 днів?
Причиною цих симптомів може бути Фурункул зовнішнього вуха, зовнішній отит!
Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.
Вам зможе допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!
У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування фурункула зовнішнього вуха, зовнішнього отита, різного ступеня тяжкості і форми перебігу:
1. Консервативне медикаментозне лікування
2. Місцеве безопераційне лікування
3. Хірургічне лікування фурункула вушка:
• Розтин і дренування фурункула вуха;
4. Комбіноване лікування фурункула вуха.
Завжди будемо раді Вам допомогти!
З повагою,
Лік. Карчинський О.О.
Фурункул вуха. Зовнішній отит: діагностика і лікування в Харкові!
Фурункул вуха - це запалення сальної залози і волосяного фолікула шкіри перепончато-хрящової частини зовнішнього вуха або вушної раковини. Характерні симптоми: свербіж, різкий біль, набряклість і почервоніння шкіри, збільшення регіонарних лімфатичних вузлів, погіршення слуху на боці ураження, загальний інтоксикаційний синдром. Діагностика грунтується на скаргах і анамнезі хворого, результатах загального огляду, отоскопії, лабораторних та інструментальних дослідженях. Лікування може включати медикаментозну терапію, хірургічне дренування гнійної порожнини і фізіотерапевтичні процедури.
Фурункул вуха, або обмежений зовнішній отит - відносно поширена патологія. Вона становить 15-18% від загальної кількості отоларингологічних захворювань. Згідно зі статистичними даними, зовнішній обмежений отит зустрічається з частотою 3-6 випадків на 1000 населення. В етіології найбільш значимими факторами є пошкодження шкіри, які стають причиною 50-60% всіх випадків розвитку хвороби. Патологія однаково поширена по всій земній кулі. У представників чоловічої статі вона спостерігається дещо частіше, ніж у жінок. Хворіють переважно особи молодого і середнього віку - від 18 до 45 років. Ускладнення спостерігаються у 2-5% пацієнтів.
Причини фурункула вуха
Запалення волосяного фолікула або сальної залози вушної раковини або зовнішнього вуха розвивається при інфікуванні патогенною мікрофлорою, яка в більшості випадків представлена стафілококами.
Формуванню гнійно-некротичних змін сприяє:
- Механічний вплив. Включає травматичні ушкодження структур зовнішнього вуха, постійний контакт з водою або предметами (відвідування басейну, тривале використання будівельних і вакуумних навушників, зовнішніх слухових апаратів), розчісування на тлі дерматологічних уражень, що зудять або внаслідок шкідливих звичок.
- Супутні захворювання вуха. Захворювання може провокуватися роздратуванням і інфікуванням шкірних покривів гнійними виділеннями, спостерігаються при гнійному середньому отиті, лабіринтиті, мірингіті і інших патологіях.
- Зниження захисних сил організму. Включає ендокринні порушення (цукровий діабет), імунодефіцитні стани (ВІЛ-інфекція, деякі вроджені хвороби), онкогематологічні захворювання (лейкози), авітаміноз, хронічну втому, постійні стреси.
- Недотримання правил особистої гігієни. Засаленість, підвищена пітливість, рідкісне проведення гігієнічних процедур або їх повна відсутність і пов'язана з цим забрудненість шкіри сприяють контамінації шкірних покривів патогенною мікрофлорою.
Патогенез
Початкова, інфільтративна стадія розвитку фурункула супроводжується проникненням в гирло сальної залози / волосяного фолікула хвороботворної мікрофлори, що призводить до утворення пустули. Далі утворюються інфільтративні маси і зони некрозу - так здійснюється перехід в стадію абсцедування. Прилеглі до ураженої ділянки тканини піддаються розплавленню і формують гнійний ексудат, який накопичується під епідермісом, оточуючи фолікулярні гирла. Через деякий час, скупчення великого обсягу гною призводить до розриву епідермісу і виділенню вмісту, включаючи гнійний стрижень і відмерле волосся. Дефект, який утворився, заповнює грануляційна тканина, з часом на місці ураження формується рубець.
Симптоми фурункула вуха
Першими ознаками стають свербіж і дискомфорт в області ураженого вуха, які відносно швидко змінюються вираженим почуттям розпирання і тяжкості, а потім - сильним больовим синдромом. Біль має постійний, пульсуючий характер, іррадіює в скроневу і потиличну область, рідше - в нижню щелепу, шию або дифузно поширюється по всій голові. Будь-яке торкання вуха і акт жування супроводжуються посиленням больових відчуттів. У гирлі слухового каналу і в зоні вушної раковини відзначається гіперемія і помірна набряклість шкіри. У рідкісних випадках можливе зміщення хряща зовнішнього вуха внаслідок сильного набряку завушних тканин, що зустрічається при задньоверхній локалізації фурункула в просвіті слухового проходу і вимагає диференціації з мастоїдитом.
У стадії абсцедування температура тіла підвищується до субфебрильних, рідко - фебрильних цифр. Виникають інші слабко виражені прояви інтоксикаційного синдрому - підвищена стомлюваність, нездужання, слабкість. Характерна регіональна лімфаденопатія. Один зі специфічних ознак - збільшення інтенсивності больового синдрому в нічний час, що несе за собою порушення сну. Звуження просвіту слухового каналу фурункулом стає причиною одностороннього зниження слуху по типу кондуктивної приглухуватості. Посилення симптоматики спостерігається до моменту прориву гнійника, що в середньому настає на 5-7 день від виникнення перших проявів. Після цього з'являється помірна гнойотеча з вуха, що супроводжується раптовим покращенням загального стану хворого: зменшенням больових відчуттів або їх повним зникненням, відносним поліпшенням слуху, нормалізацією температури тіла.
Ускладнення
Ускладнення фурункула вуха обумовлені поширенням патогенної мікрофлори або гнійних мас в регіонарні анатомічні структури. Найчастіше виникає мастоїдит, дифузний зовнішній отит, хондрит вушної раковини і артрит скронево-нижньощелепного суглоба. У деяких випадках формується стеноз слухового проходу, що призводить до стійкої кондуктивної приглухуватості. Значно рідше спостерігається мірингіт, середній отит. При вираженому імунодефіциті існує ризик швидкого поширення інфекції в порожнину головного мозку, з подальшим розвитком менінгітів, енцефалітів, тромбозу венозного синуса. У подібних випадках також можлива системна генералізація інфекційного процесу - сепсис.
Діагностика
Постановка діагнозу проводиться на основі фізикального огляду та анамнестичних відомостей. При опитуванні пацієнта, отоларинголог уточнює наявні клінічні симптоми, динаміку їх розвитку. Також фахівець акцентує увагу на потенційні причини і фактори, що сприяють розвитку патології. Подальша діагностична програма включає:
Загальний огляд. Візуально визначається набряк і почервоніння шкірних покривів зовнішнього вуха. При натисканні на козелок спостерігається різке посилення больових відчуттів - позитивний «козелковий симптом». При пальпації привушної області визначаються помірно збільшені, болючі завушні і привушні лімфатичні вузли. При локалізації фурункула безпосередньо на раковині зовнішнього вуха, візуалізується невелике кругле утворення яскраво-рожевого або червоного кольору з білуватою точкою на верхівці.
Отоскопію. При огляді слухового каналу, з розташованим в ньому фурункулом, виявляється утворення круглої або овальної форми, що частково або повністю закриває просвіт, оточене гіперемованою і набряклою шкірою. Після розтину визначається невеликий обсяг гнійного ексудату і кратероподібна рана.
Лікування фурункула вуха
В стадії інфільтрації проводиться консервативне лікування, метою якого є купірування запального процесу і запобігання накопичення гнійних мас. На етапі абсцедування, або при наявності ознак розвитку ускладнень показано хірургічне втручання. В цілому, лікування зовнішнього обмеженого отиту включає наступні терапевтичні заходи:
Фармакотерапія. Складається з антибіотиків широкого спектру дії або ліків, підібраних за результатами тесту на антибіотикочутливість; протизапальних, антигістамінних і знеболюючих препаратів, антипиретиків, вітамінних комплексів. В якості місцевого лікування здійснюється промивання зовнішнього вуха антисептиками або гіпертонічним розчином, в слуховий прохід встановлюється турунда, просочена цими ж засобами.
Хірургічне лікування. Його суть полягає в розтині фурункула під місцевою анестезією, евакуації гнійного вмісту, промивання сформованої порожнини розчинами антисептиків і антибіотиків, постановці дренажної системи.
Фізіотерапія. Широко застосовуються УВЧ, УФО, солюкс, ЛУЧ-2, лазерна, ультразвукова і магнітотерапія, селективна хромотерапія, сухі зігріваючі компреси. Вибір конкретної методики залежить від терапевтичної мети - купірування запального синдрому, підготовка до оперативного втручання, прискорення процесів регенерації.
Прогноз і профілактика
Прогноз для життя і здоров'я сприятливий. Своєчасно поставлений діагноз і рано почате лікування забезпечують відносно швидке одужання. Ускладнення і рецидиви виникають рідко, виняток - імунодефіцитні стани, що не піддаються корекції. Неспецифічна профілактика полягає в запобіганні травм області вуха, корекції порушень імунітету, регулярне проведення гігієнічних процедур, дотриманні техніки безпеки в умовах виробництва, своєчасному лікуванні захворювань вуха. Специфічних превентивних заходів щодо фурункула вуха не розроблено.
Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами
по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!
НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!
Почніть дихати вільно!
Лор лікар в Харкові.
Doctor ENT 2021