ЛОР КОНСУЛЬТАЦІЯ ДІАГНОСТИКА ЛІКУВАННЯ ХАРКІВ

Паратонзилярний абсцес. Заглотковий абсцес. Парафарингіальний абсцес. Діагностика і лікування в Харкові "Doctor ENT" Харків

Різкий біль при ковтанні? Утруднення відкриття рота? Утруднення ковтання? Асиметрія глотки за рахунок припухлості м'яких тканин з одного боку? Висока температура тіла? Часто хворієте на ангіну?

Причиною цих симптомів може бути Абсцес в горлі!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Вам може допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування гнійних ускладнень хронічного тонзиліту, ангін, тощо, різної форми перебігу та ступеня тяжкості:

1. Консервативне медикаментозне лікування

2. Хірургічне лікування абсцесу глотки:

• Розтин та дренування паратонзиллярного абсцесу;
• Розтин та дренування парафарингеального (окологлоточного) абсцесу;
• Розтин та дренування заглоткового абсцесу;

3. Комбіноване лікування.

Завжди будемо раді Вам допомогти!

З повагою,
Лік. Карчинський О.О.

Абсцес глотки - це гостре гнійно-некротичне запалення, що виникає в результаті ускладненого перебігу запальних процесів глотки і порожнини рота, бактеріального походження. Локалізується в м'яких тканинах глотки, з переважним ураженням жирової клітковини. Найчастіше зустрічається у підлітків від 15 років і молодих людей до 35 років.

Види абсцесу:

1. Заглотковий

2. Паратонзиллярний

3. Парафарингеальний

Парафарингеальний абсцес (флегмона) - порівняно рідкісне ускладнення запального процесу в мигдаликах або оточуючих її тканинах. У більшості випадків він виникає у хворих паратонзиллітом. Окологлотковий або парафарингеальний простір розташовується ззаду і збоку від глотки. У ньому розрізняють бічний відділ (його називають власне парафарингеальним, або навкологлотковим) і задній відділ - (ретрофарингеальний, або заглотковий простір). Кордон між ними утворює сполучнотканинний листок, натягнутий між предпозвоночною фасцією і власною фасцією глотки. У клінічному відношенні велике значення має передній відділ парафарингеального простору, через те, що в ньому, як правило, і розвиваються гострі гнійні процеси.

Парафарингеальні абсцеси і флегмони в більшості випадків є тонзилогенними. Рідше вони мають одонтогенну, а в окремих випадках (при верхівкових мастоїдитах) - отогенну етіологію. У деяких випадках причиною захворювання є гнійний паротит або травма глотки, зокрема чужорідним тілом.
Тонзилогенні парафарингеальні абсцеси можуть розвиватися внаслідок прориву гною при паратонзилярних абсцесах і, як ускладнення, після їх розтину, коли випадково пошкоджується бокова стінка глотки і інфікується клітковина парафарингеального простору. Велике значення при тонзилогенних парафарингеальних абсцесах має лімфогенний занос інфекції в регіонарні лімфатичні вузли шиї, що згодом може ускладнитися їх нагноєнням.

Заглотковий
Вражає клітковину заглоткового простору. Класифікується за розташуванням:

  • Гіпофарингеальний - під коренем язика
  • Мезофарингеальний - між коренем язика і піднебінною дужкою
  • Епіфарингеальний - над піднебінною дужкою
  • Змішаний - відразу в декількох частинах заглоткового простору

Паратонзилярний

Виникає в заповненій гноєм порожнині, розташованій в околоминдаликовій ділянці. Це важке ускладнення запущеного тонзиліту, яке також називається флегмонозна ангіна.

За стадією протікання розрізняють 3 форми паратонзилярних абсцесів:

  • Набрякла - тканини поруч з мигдалинами набрякають, але симптоматика гнійного запалення поки не виявляється.
  • Інфільтраційна - з'являється біль, сильно підвищується температура.
  • Абсцедуюча - формується гнійник.

Симптоми абсцесу глотки
Коли розвивається абсцес горла, симптоми такі:

Сильно підвищується температура - до 38-40 °С
Болить горло - біль посилюється при жуванні і повороті голови
Складно проковтнути їжу або слину - хворі через це часто відмовляються від їжі
Збільшуються шийні і підщелепні лімфовузли
Голос стає гугнявим
Утруднюється дихання - у міру зростання гнійника дихальний просвіт звужується
У деяких хворих на ранніх стадіях спостерігається абсцес горла без температури. Також жар може впасти, якщо гнійник самостійно розкриється, і гнійні маси виходять в ротову порожнину. Якщо вони підуть в окологлотковий простір, стан хворого погіршиться.

При виникненні флегмонозного запального процесу в парафарингеальному просторі, відзначається різкий біль при ковтанні, загалом на стороні ураження. За 2-3 дні він стає настільки інтенсивним, що хворий відмовляється від їжі. Біль іррадіює в область зубів і вуха. Стан хворого погіршується: відзначаються слабкість, озноб, підвищення температури тіла, тощо. На 3-4-й день захворювання з'являється тризм, виявляється болючий інфільтрат в підщелепній області, через який перестає прощупуватися кут нижньої щелепи.

Причини абсцесів

Коли розвивається абсцес горла, причини можуть бути запальними і травматичними.

Запальні

Найчастіше скупчення гною викликає інфекція глотки. Абсцес в горлі може розвинутися на тлі:

  • Запущеної ангіни - особливо якщо у хворого паратонзиліт
  • Стрептококового фарингіту
  • Інших ЛОР-інфекцій - отиту, мастоїдита, риніту, синуситу
  • Інфекційних хвороб - грипу, кору, ГРВІ, скарлатини, дифтерії
  • Стоматологічних інфекцій - гінгівіту, карієсу, периостита

Травматичні

У разі нещасного випадку абсцес є не ускладненням, а первинним захворюванням. Він може розвинутися, якщо пошкодити горло кісткою і іншим стороннім тілом, неакуратно провести бронхоскопію або гастроскопію.

Діагностика

Патологія визначається шляхом візуального огляду і фарингоскопіі. Коли у пацієнта абсцес, горло припухає, клітковина деформована, на ній помітно кулясте випинання. Якщо вам цікаво, як виглядає абсцес горла, фото допоможуть скласти уявлення. Для додаткової діагностики лікарі призначають аналіз крові, КТ шиї та інші обстеження.

Клініка парафарингеального абсцесу (флегмони) не завжди укладається в певні рамки, характерні для цього захворювання, нерідко відзначаються стертість симптомів, утруднення при їх інтерпретації. Гнійне запалення парафарингеального простору найчастіше протікає з формуванням абсцесу, значно рідше спостерігається розвиток розлитої флегмони. Флегмонозний процес розвивається по клетчатковим і міжм'язовим просторам, лімфатичних шляхах, зазвичай буває поширеним, іноді прогресуючим, тобто призводить до тяжких ускладнень, наприклад, до переходу гнійного процесу на переднє і заднє середостіння, до тромбофлебіту, а іноді і до сепсису!

Абсцес горла у дитини

Для дітей гнійні запалення особливо небезпечні. У них часто ангіни переростають в околоминдальний абсцес. Тому потрібно уважно оглядати горло дитини і лікуватися тільки у лікаря.

Лікування абсцесу горла

Тільки отоларингологи знають, чим лікувати абсцес горла. Самостійно з цією проблемою не впоратися - потрібно звертатися до лікаря. Зазвичай гнійник розкривають і дренують, щоб прибрати гній. Потім пацієнтові призначають медикаментозну терапію - антибіотики, анальгетики, жарознижуючі.

Дієта при абсцесі горла

Щоб лікування було ефективним, хворому потрібно правильно харчуватися. На час загоєння рани рекомендується виключити грубу їжу, гострі страви, маринади, алкоголь. Краще віддавати перевагу кашам і пюре. Їжа і напої не повинні бути занадто гарячими і крижаними - у них повинна бути температура 35-40 градусів.

До чого може привести абсцес глотки?

Коли у людини абсцес горла, лікування потрібно починати якомога раніше. Інакше можуть розвинутися небезпечні ускладнення:

  • Флегмона шиї - гнійний процес вражає глибокі шари клітковини
  • Гнійний менінгіт і абсцес головного мозку - інфекція проникає в порожнину черепа
  • Бронхопневмонія і застійна пневмонія - розвивається через порушення дихання
  • Задуха - відбувається через блокування дихального просвіту
  • Сепсис - інфекція потрапляє в кров
  • Кровотечі - гнійні маси вражають судини

Останнім часом відзначається деяке зростання числа хворих з флегмонами шиї. Це пов'язано з різними причинами, як правило, завжди відзначаються пізні звернення хворих за медичною допомогою, неадекватне стартове лікування. Джерелами флегмони шиї можуть бути сторонні тіла глотки і гортані, карієс зубів, паратонзилярний абсцес, флегмонозна ангіна, парафарингіт, періодонтит, слинокам'яна хвороба, перикоронарит, перелом і остеомієліт щелеп. Іноді флегмона шиї розвивається в результаті поранень стінок стравоходу.

Профілактика
Щоб абсцес не розвинувся, потрібно вчасно лікувати запальні ЛОР-хвороби, регулярно спостерігатися у отоларинголога. Також корисно стежити за здоров'ям ротової порожнини, лікуватися від гінгівіту, карієсу та інших захворювань.

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021


 

Додати коментар


Консультант:
Лікар отоларинголог (ЛОР) Phd.MD.Dr.ENT
Карчинський Олександр Олександрович
тел .: +38097 626 5560
Часи роботи:
Пн-Сб 09 00-18:00

Україна,
проспект Незалежності, 13,
м. Харків, Харківська обл. 61000
2-й поверх 4-х поверхового корпусу.
Кутовий будинок, з перехрестям
по вулиці Трінклера

З питань щодо консультативної допомоги, лікувальної тактики ведення ЛОР захворювань ви можете писати на email: dr.ent@lor.kh.ua 

Мапа сайту - це файл, в якому відображені посилання на всі важливі сторінки