ЛОР КОНСУЛЬТАЦІЯ ДІАГНОСТИКА ЛІКУВАННЯ ХАРКІВ

Видалення атероми, Харків. Атерома вушної раковин діагностика та лікування в Харкові "Doctor ENT"

З'явився біль і припухлість в області мочки вуха? Відзначаєте наявність пухлиноподібного утворення на вушній раковині або завушній області вже тривалий час? Немає результату від консервативного лікування?

Причиною цих симптомів може бути атерома вушної раковини - різновид інтра- дермоїдної кісти!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Вам зможе допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування атероми вушної раковини, різної форми перебігу та ступеня тяжкості:

1. Консервативне медикаментозне лікування

2. Місцеве лікування

3. Хірургічне лікування:

  • Видалення атероми мочки вуха методом енуклеації;
  • Видалення атероми завушної ділянки голови;
  • Видалення атероми волосистої частини голови;
  • Видалення атероми обличчя, лицевої ділянки;
  • Видалення атероми лазером;
  • Видалення атероми радіохвильовим методом;
  • Видалення атероми тіла;
  • Енуклеація кісти традиційним методом - кіста розкривається під місцевою анестезією, капсулу атероми січуть до здорової тканини;
  • Лазерне видалення атероми - застосовується при видаленні невеликих атером, без ознак запалення;
  • Радіохвильова редукція атероми.

4. Комбіноване лікування атероми.

Завжди будемо раді Вам допомогти!

З повагою,
Лік. Карчинський О.О.

Атерома - це епідермальна кіста, що представляє собою кулясте утворення. З'являється через закупорку проток сальних залоз. Порожнина під шкірою виникає в різних місцях, наприклад, атерома за вухом. Найчастіше вона є виключно естетичною проблемою, але може також ускладнюватися гнійним запаленням. Саме тому, при виявленні такого наросту рекомендується звернутися до ЛОР-хірурга і, при необхідності, видалити новоутворення.

Навколо вушної раковини є велика кількість сальних залоз, тому висока ймовірність утворення в цій зоні атероми. Це повільно зростаюча підшкірна жирова пухлина, що відрізняється доброякісним характером. За даними медичної статистики, атерома займає всього близько 0,2% від загальної кількості новоутворень м'яких тканин голови. Найчастіше зустрічається атерома мочки вуха, так як там є жировий прошарок, але мочка не має хрящової тканини.

Зовні атерома завушної області нагадує округлу шишку з чіткими контурами розміром 5-40 мм. Вона утворюється при закупорці сальних залоз. У закупореній протоці залози спочатку формується невелика кіста, яка поступово наповнюється жиром і омертвілими клітинами епідермісу, через що збільшується. Вміст кісти нагадує білу або жовтувату сирнистий масу. Згодом новоутворення може запалюватися, і тоді спостерігаються додаткові ознаки: біль при обмацуванні; набряклість і почервоніння шкіри; твердість підшкірної атероми; гнійні виділення; печіння, свербіж за вухом.

Крім простору за вухами, подібні дефекти часто локалізуються на мочках вух і в верхній частині вушних раковин. У такому випадку при візуальному огляді помітна щільна кулька, що звисає з мочки або з вушної раковини. Атерома мочки нічим не відрізняється від завушної - теж може запалюватися і рости, провокуючи такі симптоми: біль, почервоніння шкіри, набряклість, свербіж, печіння. Вкрай рідко подібні дефекти знаходяться в слуховому проході і глибше в вусі.

Причини виникнення

Основна причина формування атероми - закупорка вивідних проток сальних залоз. Цей стан викликано гормональним дисбалансом або порушенням жирового обміну. Гормональний збій провокує надмірне накопичення секрету сальних залоз (glandulae sebacea).

  • Себорея;
  • Прокол мочки вуха;
  • Цукровий діабет;
  • Підвищене потовиділення;
  • Переохолодження чи перегрівання в результаті сонячної інсоляції;
  • Порушення гігієнічних правил - протока сальної залози може забитися брудом.
  • Травма мочки вуха при ударі, розірваної рани, формуванні келоїдних рубців;

Утворюються такі кісти частіше у людей, схильних до пітливості, вугрової висипки і себореї. Також атерома вушної раковини часто провокується проколом вух (пірсингом) неякісним інструментом в нестерильних умовах.

Додаткові фактори: гормональні збої; порушення обмінних процесів в організмі; травми шкіри; негативний вплив оточуючих чинників зовнішнього середовища; захворювання ендокринної системи; генетична схильність. Атерома в вусі у дитини може утворитися через різке зниження імунітету внаслідок гострих і хронічних інфекцій.

В результаті вищевказаних причин протока сальної залози звужується, змінюється склад її секрету, він стає більш щільним. Порожнина кісти сальної залози збільшується, в ній накопичується жир, ороговілі частинки епітелію, кристали холестерину. Це призводить до того, що атерома неухильно збільшується і стає помітна.

Патогенез атероми вуха

Кіста сальної залози у дитини може бути вродженою. Вона завжди доброякісна, за стандартом діагностики потрібно диференціювати атерому від ліпоми, дермоїдної кісти, збільшених лімфовузлів, фурункульозу.

Якщо атерома не вроджена, її поява може бути спровокована підвищеним продукуванням секрету сальних залоз в 5-6 років і далі - в період статевого дозрівання. Рідше причиною формування атероми стає травма епідермісу при некоректній стрижці або ігноруванні правил гігієни.

Завушна атерома часто ніяк себе не проявляє, дитина не відчуває ні болю, ні дискомфорту. Характерні симптоми з'являються при запаленні і утворенні абсцесу. Гнійник може бути дуже великим. Якщо він розкривається, капсула атероми залишається і провокує рецидиви. Радикально позбутися її допоможе тільки оперативне втручання.

Атерому невеликого розміру у дітей до 3-4 років не видаляють, проводять спостереження за пухлиною в динаміці. Після 4 років капсулу атероми вилущують під загальним наркозом. У віці 7 років і старше застосовують місцеву анестезію. Оперативне втручання з приводу видалення атероми у дітей триває 30-40 хвилин, вважається нескладною маніпуляцією. Ця операція дозволить уникнути таких ускладнень, як інфікування м'яких тканин голови, поява флегмони.

Існує сучасний метод деструкції атероми - її «випарювання» радіохвильовим ножем, не залишає слідів на шкірі дитини. Таке лікування дуже результативно, так як виключає ризик рецидивів і не призводить до формування рубця.

На початку розвитку патології, коли сальний секрет згущується, але вихід із залози ще не забився, підшкірний жир може виділятися назовні. Його підвищена в'язкість призводить до остаточної закупорки проток сальних залоз. Процес йде досить повільно, не супроводжуючись болем або іншими неприємними проявами.

Симптоми  атероми, що сформувалась:

  • Округлий контур, невеликий розмір;
  • При пальпації визначається еластичне утворення щільної консистенції, не спаяне зі шкірою;
  • Усередині капсули атероми є кашкоподібний секрет (детрит);
  • Атерома може запалитися, нагноїтися;
  • Вихід з сальної залози може візуалізувати у вигляді темної крапки, при запаленні атероми вихід визначається, як опуклість білого кольору;
  • Часткова спайка атероми зі шкірою може перешкоджати збиранню шкіри в складку;
  • При збільшенні атероми може з'явитися свербіж і печіння;
  • При запаленні пухлини розвивається підшкірний абсцес з появою болю, підвищенням температури шкіри в області нагноєння, гіперемією епідермісу;
  • Повторне накопичення гною після самовільного розтину утворення через те, що капсула атероми залишилася на місці
  • Приєднання вторинної інфекції проявляється симптомами інтоксикації - слабкістю, головним болем, підвищеною стомлюваністю, гіпертермією, нудотою.

У багатьох випадках атерома визначається зовсім випадково - при умиванні або митті голови. Якщо в зоні вушної раковини з'являється ущільнення, схоже на кульку, слід відразу ж показати дитину лікарю - хірургу або дерматологу.

Подібне новоутворення з'являється дуже рідко, тому що тканина за вухом майже не містить жирового прошарку. Таку кісту диференціюють від атероми слинної залози, застосовуючи, крім візуального огляду, рентгенівське дослідження, УЗД лімфовузлів, комп'ютерну томографію. Якщо немає ознак запалення, завушну атерому січуть в «холодному періоді», а витягнутий матеріал відправляють на гістологічний аналіз для підтвердження діагнозу.

Важливо своєчасно відрізнити атерому від ліпоми, що досить непросто, так як симптоми захворювань схожі. І липома, і атерома завушного простору мають щільну консистенцію, вони безболісні. Однак на поверхні атероми іноді можна розрізнити темну точку на місці виходу протоки залози назовні. При запаленні завушної атероми з'являється біль, підвищується температура шкіри в області нагноєння.

Перетворення атероми в абсцес або флегмону призводить до виникнення симптомів інтоксикації, а це:

  • Гіпертермія;
  • Головний біль;
  • Слабкість, підвищена стомлюваність;
  • Нудота.

У разі самовільного розтину завушної атероми гній поширюється по підшкірній клітковині, розливаючись в слуховий прохід і хрящову тканину вушної раковини. Виникає інтоксикація, є ризик розвитку сепсису.

Важливо своєчасно відрізнити атерому завушного простору від таких утворень підшкірної клітковини, як:

  • Початкова стадія лімфангіоми;
  • Ліпома;
  • Фіброма;
  • Папілома;
  • Хондрома;
  • Завушна дермоїдна кіста;
  • Лімфаденіт;
  • Фурункул підшкірної клітковини.

Ризики для здоров'я

Сама по собі кіста не може нашкодити здоров'ю, хіба що сильно збільшиться в розмірах і буде помітно кидатися в очі, але тільки якщо не запалиться і не нагноїтся. Нагноєння можливо при інфікуванні бактеріями. В такому випадку нарісточервоніє, збільшується, болить, свербить. Гнійне запалення може піти далі, на сусідні тканини привушної області і спровокувати сепсис - загальне зараження організму мікробами, які проникли в кровотік. Через нагноєння кісти вуха у дитини або у дорослого, коли вона перетворюється в абсцес, може утворитися жирова флегмона. Вона нерідко поєднується з кровоносними судинами, які постачають головний мозок кров'ю, і може занести в кровотік інфекцію, яка швидко потрапить безпосередньо в мозок. Гнійне запалення мозку загрожує летальним результатом.

Вкрай рідко атероми на вухах перероджуються в злоякісні пухлини.

Набагато частіше вони стають причиною порушення слуху, особливо коли спостерігається атерома в вушній раковині. Саме тому так важливо звертатися в лікарню до ЛОР-хірурга і відразу ж при виявленні атероми.

З чим диференціюють епідермальну кісту

У лікарні фахівець спочатку проведе діагностику. Він огляне і промацає новоутворення за вухом, спробує знайти вивідний проток, щоб переконатися, що це саме атерома вуха, а точніше, щоб диференціювати її від інших захворювань: фурункул; лімфаденіт; ліпома. Тільки після підтвердження діагнозу призначається лікування.

Як лікувати атерому вух?

Пухлина подібної локалізації може бути вилікувана виключно оперативним шляхом. Її видалення вимагає попередньої підготовки, так як завушний простір багат кровоносними судинами, там є лімфовузли. Ретельна діагностика виключить ризик рецидивів і ускладнень.

Поява атероми за вухом або на його мочці - привід для звернення до ЛОР лікаря. Після ретельної діагностики застосовується єдино можливий метод лікування - радикальне видалення пухлини разом з оболонкою кісти.

Інші способи не в змозі повністю позбавити від пухлини. Навіть розтин кісти і видалення сального секрету, що скупчився в ній, не вирішить проблеми. Якщо вона запалена, тоді перед операцією лікар може призначити медикаментозні засоби для ліквідації запального процесу. У домашніх умовах багато хто воліє лікувати атерому на вусі народними засобами, але це не кращий варіант, так як традиційна терапія при неправильному застосуванні не виправить ситуацію, а тільки зашкодить. Краще не експериментувати і будь-які свої дії узгоджувати з ЛОР лікарем, навіть якщо хочеться спробувати народні методи.

Місцеві препарати

Лікування атероми мочки вуха при її запаленні проводиться медикаментозними засобами для зовнішнього застосування в першу чергу. Системні ліки (таблетки і розчини для ін'єкцій) призначаються тільки в запущених випадках. Ефективними місцевими медикаментозними засобами для лікування атероми є: Іхтіолова мазь; нашатирний спирт; мазь Вишневського; антимікробні мазі: Левоміцетин, Тетрациклін. Мазями потрібно обробляти пухлини 3-5 разів на день, а нашатирним спиртом робити примочки наступним чином: рясно змочити вату, прикласти до хворого місця вуха, зверху укутати теплою тканиною, тримати якомога довше.

Консервативні методи лікування знімуть запалення, але не зможуть прибрати атерому повністю, так як кіста сальної залози схильна до рецидивів - виростає знову на тому ж місці.

Щоб позбутися від атероми назавжди, доведеться видаляти її хірургічним шляхом.

Методи оперативного втручання:

  • Енуклеація кісти традиційним методом - кіста розкривається під місцевою анестезією, її вміст виводиться на стерильну серветку, капсулу атероми січуть до здорової тканини;
  • Лазерна хірургія - застосовується при видаленні невеликих атером без ознак запалення;
  • Радіохвильова хірургія - не вимагає тривалої реабілітації та накладення швів, рубець заживає через тиждень.

Після видалення атероми будь-яким способом, отримані тканини піддають гістологічному дослідженню.

Стандартна операція є найдоступнішим варіантом. Під місцевою анестезією розрізається шкірний покрив і видаляється вміст атероми, потім порожнина обробляється спеціальними антимікробними препаратами і вшивається. При видаленні невеликих пухлин шви зазвичай не накладаються, так як кісти еластичні, тому їх можна дістати навіть через невеликий отвір.

Лазерна терапія застосовується для видалення тільки невеликих атером на вухах і полягає в випаровуванні пухлини, а саме капсули разом з її вмістом, і припікання її ложа. Завдяки цьому запобігають рецидивам. Операція швидка, безболісна, мінімально травматична, не залишає слідів. Лазер відразу запаює кровоносні судини, тому після операції не буває кровотеч. Реабілітаційний період триває не більше тижня, після чого пацієнт може приступати до нормального життя.

Схожою дією володіє радіохвильова терапія, тільки замість лазера використовується радіоніж. В ході операції вміст і оболонка кісти руйнуються радіохвилями. Її недоліками є протипоказання: наявність кардіостимуляторів або протезів в організмі. Переваги цього методу такі ж, як у попереднього: немає крові, немає шрамів, швидка реабілітація, безболісність, гарантія відсутності рецидивів практично 100%.

Лікування завушної атероми

Як зняти запалення атероми в домашніх умовах?

Запалення сальної залози в вусі можна зняти нестероїдними протизапальними препаратами з місцевою і загальною дією. Для цього зазвичай використовуються: Німесулід; Парацетамол; Ібупрофен; Диклофенак. Але краще при запаленні кісти відразу ж звернутися в лікарню в Харкові до ЛОР лікаря, для повноцінного обстеження і призначення індивідуальної терапії. Самостійне лікування в домашніх умовах може зробити тільки гірше: симптоми зменшаться, а запальний процес не зупиниться і перейде в гнійне запалення.

Чого не можна робити?

Категорично заборонено розкривати та видавлювати вміст капсули в домашніх умовах. У будинку неможливо забезпечити повну стерильність, як в операційній, тому в ході подібних процедур в рану обов'язково проникне інфекція. Надалі атерома загноїться. Гріти наріст на вусі теж заборонено.

Прогноз лікування і ймовірність рецидивів

Атерома за вухом і в інших місцях схильна до рецидивів, але при правильному підході до лікування вони запобігають практично на 100%. Спровокувати рецидив (повторне виникнення подібних структур на тому ж місці) можуть фрагменти кісти, якщо вони залишаться всередині при її видаленні. Імовірність рецидивів також залежить від пацієнта, який для їх запобігання повинен дотримуватися профілактичних рекомендацій:

  • вилікувати супутні захворювання (хронічні, патології щитовидної залози, що впливають на гормональний фон, дерматологічні, тощо);
  • дотримуватися дієти - побільше овочів, поменше жирного, мучного, солодкого, повністю виключити алкоголь, газовані води, хімічні продукти; зміцнювати імунітет (вести активний спосіб життя, загартовуватися, вживати вітаміни);
  • дотримуватися гігієни, утримувати тіло в чистоті постійно.

Тільки при дотриманні цих рекомендацій і своєчасному зверненні за допомогою до ЛОР лікаря в Харкові вдасться уникнути рецидиву кісти і подальших негативних наслідків. 

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021


 

Додати коментар


Консультант:
Лікар отоларинголог (ЛОР) Phd.MD.Dr.ENT
Карчинський Олександр Олександрович
тел .: +38097 626 5560
Часи роботи:
Пн-Сб 09 00-18:00

Україна,
проспект Незалежності, 13,
м. Харків, Харківська обл. 61000
2-й поверх 4-х поверхового корпусу.
Кутовий будинок, з перехрестям
по вулиці Трінклера

З питань щодо консультативної допомоги, лікувальної тактики ведення ЛОР захворювань ви можете писати на email: dr.ent@lor.kh.ua 

Мапа сайту - це файл, в якому відображені посилання на всі важливі сторінки