ЛОР КОНСУЛЬТАЦІЯ ДІАГНОСТИКА ЛІКУВАННЯ ХАРКІВ

Що таке рубець. Значення рубцювання. Тактика ведення раневого процесу

Що таке рубець? Яке значення рубця? Стадії рубцювання? Як зменшити рубець? Як управляти рубцюванням на шкірі? Як правильно вести рановий процес на шкірі? Як можна позбутися від рубця? Що таке келоїдний рубець?

Якщо ви вирішили зайнятися цими питаннями, то Вам необхідно звернутися до ЛОР - хірурга в Харкові.
Доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом зможе вам допомогти!

Пластика рубців і шрамів на обличчі і шиї в нашій клініці Харкова проводиться з обов'язковим дотриманням правил функціональної реконструкції.
Залежно від обсягу і побажань пацієнта застосовуються різні моделі анестезіологічної допомоги, в тому числі і загальний наркоз.

У нашій клініці зможуть Вам відновити естетичну форму шкірного покриву шиї та обличчя!
З повагою,
Phd.MD.Op.Dr.ENT. Карчинський О.О.

Що таке рубець. Його значення. Як правильно вести рановий процес.

У повсякденному житті наша шкіра виконує свою захисну функцію, рятуючи нас в тисячі випадках, але часом її відновного резерву може не вистачити, і на нашому тілі або обличчі з'являються ділянки, заміщені сполучною тканиною, то що ми знаємо під назвою шрам, рубець, розтяжка.

Довгий час стійко вважалося, що боротися з рубцями і шрамами невдячне заняття.

Проблема корекції рубців є спільною і для хірургів і для дерматокосметологів. Для досягнення максимального терапевтичного ефекту дуже важливо виділяти стадії рубцювання і підбирати процедури спрямованої корекції рубця, виходячи з «терміну давності», сформованої рубцевої тканини.

Якщо пошкодження зачіпає тільки епідерміс, то слідів практично не залишається, так як клітини базального шару епідермісу зберігають здатність до повної регенерації протягом усього життя. Якщо ж пошкодження зачіпає більш глибокі шари шкіри (дерму), то тканинний дефект заповнюється грануляційною тканиною, яка в подальшому формується в рубець. При нормальному перебігу процесу рубцювання тканина рубця поступово ущільнюється і набуває кольору навколишніх тканин (нормотрофічний рубець). Якщо ж перебіг процесу порушується, то велика ймовірність утворення патологічних рубців.

Стадії формування рубців
У своєму формуванні рубець проходить 4 стадії, які послідовно змінюють одна одну:

I - стадія запалення і епітелізації
Протікає від 7 до 10 діб з моменту виникнення травми. Характеризується поступовим зменшенням набряку та запалення шкіри. Формується грануляційна тканина, яка зближує края рани, рубець поки відсутній. Якщо не відбувається інфікування або розбіжності поверхні рани, то рана заживає первинним натягом з формуванням ледь помітного тонкого рубця. З метою профілактики ускладнень на даному етапі накладаються атравматичні шви, щадні тканини, проводяться щоденні перев'язки з місцевими антисептиками. Обмежується фізична активність, щоб уникнути розбіжності ранових країв.

II - стадія утворення «молодого» рубця
Охоплює період з 10-ї по 30-у добу з моменту травми. Характеризується формуванням в грануляційній тканини колаген-еластинових волокон. Рубець незрілий, пухкий, легко розтяжний, яскраво-рожевого кольору (через посилене кровопостачання рани). На цій стадії слід уникати вторинної травми рани і посилених фізичних навантажень.

III - стадія утворення «зрілого» рубця
Триває з 30-ї по 90-ту добу від дня травми. Волокна еластину і колагену розростаються в пучки і шикуються в певному напрямку. Зменшується кровопостачання рубця, через що він ущільнюється і блідне. На цьому етапі немає обмежень по фізичній активності, але повторна травма рани може викликати формування гіпертрофічного або келоїдного рубців.

IV - стадія остаточної трансформації рубця
Починаючи з 4 місяці після травми і до року, відбувається остаточне дозрівання рубця: відмирання судин, натяг волокон колагену. Рубець ущільнюється і блідне.

Гістологічна класифікація фізіологічного рубцювання включає три стадії і дає доктору додаткову інформацію про стан рубцевої тканини на різних термінах:

• 1-я стадія - фібробластична - триває до 30 діб, вона характеризується появою юних фібробластів, великою кількістю судин.

• 2-я стадія - волокниста - формується до 33-ї доби з моменту нанесення травми; характеризується присутністю зрілих фібробластів і накопиченням в рубцевій тканині волокнистих конструкцій, в першу чергу - колагенових волокон.

• 3-тя стадія - гіалінова - формується до 42-ї доби; характеризується зменшенням кількості клітин і судин.
Вивчивши стадії рубцювання, можна провести ретельну діагностику і розробити ефективний план лікування.

Види рубців
Дуже важливо правильно визначити тип рубця для визначення терміну та вибору методу лікування. Розрізняють такі види рубців:

Нормотрофічні рубці
Нормотрофічні рубці знаходяться на одному рівні з навколишньою шкірою, мають блідий або тілесний колір і мають еластичність, близькою до нормальних тканин. Вони частіше за все не турбують пацієнта. Як правило, їх не рекомендується лікувати радикально, тобто вдаватися до хірургії. Але це не означає, що ними не потрібно займатися. Тут на допомогу доктору приходять поверхневі (іноді серединні) хімічні пілінги. При своєчасно розпочатій терапії нормотрофічні рубці можна зробити практично непомітними.

Атрофічні рубці
Атрофічні рубці - часто такі рубці називають «мінус тканина», в силу того, що вони розташовуються нижче рівня навколишньої шкіри. Такі рубці залишаються, як правило, після акне або вітряної віспи, формуються в результаті недостатнього утворення сполучної тканини. Одним із прикладів атрофічних рубців є так само стрії (розтяжки).

Гіпертрофічні і келоїдні рубці
Гіпертрофічні і келоїдні рубці, навпаки, є надлишковими. Їх формування пов'язане з надмірно інтенсивною роботою клітинного матриксу. Такі рубці утворюються на місці порушення цілісності шкіри: внаслідок ран, опіків, хірургічних втручань, проколювання вух або зведення татуювань. Гіпертрофічні рубці виступають над поверхнею шкіри, обмежені травмованою областю і спонтанно регресують протягом двох років, хоча регрес може бути і неповним. Кращий косметичний результат досягається при хірургічному лікуванні - висіченні рубцевої тканини і далі цей рубець ведеться дерматокосметологами як нормотрофічний. Якщо рубець невеликого розміру, то прекрасно проходить лікування хімічними пілінгами. В останні роки все більшу популярність завойовує фракційний фототермоліз в усуненні як атрофічних, так і нормотрофічних рубців.

Келоїдні рубці
Келоїдні рубці з'являються в результаті індивідуальних патологічних змін в структурі рубцевої тканини. Келоїдні рубці можуть мати різну форму і розміри, часто не збігаються з лініями операційного розрізу або травми. Такі рубці доставляють багато неприємностей. Вони починаються з невеликого вузликового ущільнення, потім швидко ростуть і збільшуються в розмірах, зберігаючи схильність до зростання протягом багатьох років. Формування і зростання келоїду супроводжується свербінням, хворобливістю, печінням і напругою тканин. Поверхня келоїдних рубців різко відмежована від здорового шкірного покриву.

Сам рубець опуклий, блискучий, має багряний або синюшний колір. У випадку з келоїдними рубцями процес лікування тривалий, що вимагає обережного вибору методу корекції. Тактику ведення келоїдних рубців має сенс розглянути окремо.
Успішну корекцію може гарантувати тільки максимально вірна діагностика виду рубця, з аналізом даних анамнезу, вибір адекватного методу корекції і грамотним і ретельним домашнім доглядом. Вираженого результату завжди легше досягти при корекції свіжих рубців (існуючих до 1 року).

Визначившись з тим, до якого типу належить рубець, на який він стадії хронологічного і гістологічного розвитку, ми можемо підібрати оптимальну лікувальну програму.

Корекція рубців: огляд методів

Хірургічне висічення рубців
Хірургічна корекція рубців дозволяє замінити наявні рубці на більш акуратні і менш помітні. Найчастіше хірургічний спосіб корекції рубців - висічення рубця з пластикою або без неї місцевими тканинами, є єдиним способом поліпшення зовнішнього вигляду рубця, особливо якщо це стосується зменшення ширини рубця.

Хірургічне висічення рубців сприяє:

• зменшенню ширини рубця;
• корекції порушень рельєфу тканин в області рубця;
• видаленню сторонніх часток з тканини рубця (якщо є);
• переміщення рубця в приховану зону.

Хірургічна корекція рубців припускає використання місцевої інфільтраційної анестезії (1% розчин лідокаїну, 0,25%, 0,5% розчин новокаїну), або ендотрахеального наркозу. Рубець січуть скальпелем або лазером (лазерна корекція рубців). Виконують мобілізацію (підйом) країв рани, з одночасною коагуляцією судин. Останнім етапом хірургічного видалення рубців є накладення швів.

У видаленні рубців дуже важливий післяопераційний період, в якому виділяють ряд ключових моментів. Після того, як було проведено хірургічне видалення рубців, на рану накладають пов'язку, що давить, яка сприяє зупинці кровотечі. Вона накладається на добу. Після операції потрібно якомога довше уникати впливу сонячних променів, а також травмування та натягу в області рубця.

Одним з ускладнень є невідповідність результату операції очікуванням пацієнта. Але якщо операція проведена правильно, пацієнт адекватний, інформований і має реалістичні очікування, практично завжди він буде задоволений.

У перші дні після операції, може бути невелике підвищення температури. Якщо температура піднімається до високих показників, виникає сильний набряк, або з'являється інтенсивний біль в області рани, треба негайно звернутися в клініку, можливо, це запалення. Хоча хірургічне видалення рубців запалення викликає вкрай рідко, тим не менш, завжди призначаються антибіотики як превентивний захід.

Хірургічний метод корекції є варіантом вибору при великих гіпертрофічних рубцях. Дуже важливо провести диференціальну діагностику від келоїдних рубців перед видаленням.

Хімічні пілінги
Хімічні пілінги дуже успішний інструмент для роботи з рубцями вже на ранніх етапах їх формування. Найкращим чином для роботи з рубцями і стриями зарекомендували себе поверхневі та серединні пілінги.
Курс поверхневих хімічних пілінгів при атрофічних і гіпертрофічних рубцях умовно може бути розділений на два етапи:

1. Підготовчий етап
На першому етапі використовуються поверхневі хімічні пілінги з частотою раз в шість-сім днів проводиться дві-чотири процедури поверхневого пілінгу (використовуються гліколева, саліцилова, молочна і піровиноградна кислоти).

2. Етап стимуляції природних репаративних (відбудовних) процесів
На цьому етапі проводять п'ять - десять процедур, збільшуючи час експозиції кислоти - для стимуляції природних фізіологічних процесів, реорганізації капілярів дерми і колагенових волокон. Крім того, пілінг надає дефіброзуючий вплив, покращуючи трофічні процеси в оточуючих здорових тканинах.

Серединні пілінги
Один з найбільш частих варіантів серединного пілінгу в корекції рубців передбачає використання трихлороцтової кислоти в поєднанні з лимонною і аскорбіновою кислотами. Процедура серединного пілінгу не обмежується тільки видаленням рогового шару шкіри, але і робить глибоку стимулюючу дію на всі її шари. Є чіткі критерії глибини проникнення кислоти. Глибина впливу пілінгу може бути від середньо-поверхневої до середньо-глибокої. Серединний пілінг це більш серйозна процедура, ніж поверхневий пілінг, проте в корекції рубців цей метод дає результат, багато в чому перевершує всі щадні методики.

Хімічні пілінги застосовуються для роботи як з атрофічними, так і гіпертрофічними рубцями.
При виражених гіпертрофічних рубцях пілінги проводяться через шість-вісім місяців після висічення патологічного рубця або проведеного курсу фізіотерапії (гальвано-, фонофорез) з гіалуронідазами і гепарином.

Фракційний фототермоліз в корекції рубців
Сучасна дерматокосметологія і пластична хірургія дуже широко використовує фракційний (селективний) фототермоліз для роботи зі зміненою рубцевою тканиною. Отже, докладніше про лазерну корекцію рубців.

Фракційний принцип дії лазерного випромінювання на шкіру полягає в наступному: досить тонкий сфокусований промінь лазера формує в шкірі мікрозону пошкодження, оточену неушкодженою тканиною. Клітини, що знаходяться навколо мікрозон пошкодження, активуються і починають відновлювати пошкоджену ділянку. При операції важливі як глибина так і діаметр мікрозон, оскільки від глибини залежить в ряді випадків ефективність лікування, а від діаметра - безпека. Залежно від довжини хвилі лазера і від використовуваної енергії, микрозона пошкодження може представляти із себе стовпчик коагульованої тканини, зону абляції (випарювання) тканини і зону абляції, оточену коагульованою тканиною. Все залежить від здатності лазера нагрівати воду, оскільки в цьому випадку основним хромофором є вода. Видалення рубців лазером досить популярно сьогодні за рахунок надійності та ефективності.

Лазерна корекція рубців: принцип дії
Точково (фракційно) впливаючи на поверхню шкіри, проникаючи на глибину до 1 мм, лазерний промінь запускає механізм природного відновлення тканин з формуванням нового колагену. Колаген, в свою чергу, буквально витісняє сполучну тканину, з якої складаються рубці, в цьому і полягає лазерна корекція рубців. Результатом є згладження рельєфу, поліпшення текстури рубцевої тканини. Позитивний терапевтичний результат досягається після курсу процедур. Їх кількість індивідуально підбирає доктор на первинній консультації після оцінки стадії і типу рубця.

Фракційний фототермоліз використовується для лікування наступних видів рубців: атрофічних, гіпертрофічних рубців, стрий. Крім цього, видалення рубців лазером застосовується при лікуванні постакне.

Лазерна корекція рубців вимагає дотримання певних рекомендацій безпосередньо після операції. Дуже важливим моментом реабілітації після процедури є використання сонцезахисних засобів і необхідність уникати надмірної інсоляції протягом трьох тижнів.

Зовнішня терапія

Якими б інтенсивними і революційними не були сучасні методи корекції, наприклад, видалення рубців лазером, ні в якому разі не можна забувати про використання зовнішніх (топічних) засобів.

Чим молодше рубець, тим менше часу може знадобитися для його лікування. У домашній догляд важливо включити засоби з компонентами, що допомагають вирівнювати поверхню шкіри і нарощувати її. Наприклад, ретинол і фруктові кислоти. Щоб ретинол надавав належний вплив, потрібно використовувати його не менше року. І в літню пору, тобто в період агресивного впливу сонячних променів, препарати з ретинолом і фруктовими кислотами потрібно використовувати в комплексі із засобами з захистом від УФ-променів.
Під час проведення активних процедур в домашній догляд призначається силіконовий дерматологічний крем, з метою згладжування рубцевої гіпертрофії, який створює оклюзійну плівку, захищаючи шкіру від втрати вологи, знімає запалення і еритему, стимулює репарацію.

Порівняно новим методом позбавлення від рубців є застосування спеціальних силіконових пластин. Вони здавлюють рубець, роблять його більш плоским і, що важливо, попереджають його розростання.

З огляду на той факт, що люди не біороботи і всі ми схильні до ризику отримати небажану ділянку сполучної тканини на нашому тілі, чи відбудеться це випадково або цілком свідомо в ході операції, проте, нам потрібен чіткий алгоритм дії, щоб мінімізувати ризик розвитку грубої рубцевої тканини:

1. Визначитися з типом рубця і терміном епітелізації
2. Уникати травматизації цієї зони на ранніх термінах загоєння
3. Використовувати силіконовий дерматологічний крем або пластини на самих ранніх термінах
4. Визначитися зі своїм косметологом і пластичним хірургом з подальшою тактикою корекції рубцевої тканини і послідовністю вибору методик.

Увага!
Конкретні ризики і можливість проведення цієї процедури в кожному конкретному випадку визначаються тільки під час консультації. Всі хірургічні процедури мають певний рівень ризику. Можливі незначні і нетривалі ускладнення, які не впливають на здоров'я пацієнта і на кінцевий результат. Значні ускладнення вкрай рідкісні.

ДЛЯ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЇ АБО ЗАПИСУ НА ПРИЙОМ - ТЕЛЕФОНУЙТЕ!
НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА У "DOCTOR ENT"!
Почніть дихати вільно!
Phd.MD.Op.Dr.ENT. Карчинський О.О.
Doctor ENT 2021


 

Додати коментар


Консультант:
Лікар отоларинголог (ЛОР) Phd.MD.Dr.ENT
Карчинський Олександр Олександрович
тел .: +38097 626 5560
Часи роботи:
Пн-Сб 09 00-18:00

Україна,
проспект Незалежності, 13,
м. Харків, Харківська обл. 61000
2-й поверх 4-х поверхового корпусу.
Кутовий будинок, з перехрестям
по вулиці Трінклера

З питань щодо консультативної допомоги, лікувальної тактики ведення ЛОР захворювань ви можете писати на email: dr.ent@lor.kh.ua 

Мапа сайту - це файл, в якому відображені посилання на всі важливі сторінки