Отосклероз, туговухість, діагностика, лікування в Харкові "Doctor ENT" Харків

Перегляди: 101

Прогресуюче зниження слуху на одне вухо? З'явився шум у вухах? Погано стали чути чоловічу мову? Зниження слуху відзначаєте вже кілька років?

Причиною цих симптомів може бути отосклероз!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Вам зможе допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування отосклерозу, різного ступеня тяжкості і форми перебігу:

1. Консервативне медикаментозне лікування

2. Місцеве безопераційне лікування

3. Хірургічне лікування отосклерозу:

• Поршнєва стапедопластика

4. Комбіноване лікування отосклерозу

Завжди будемо раді Вам допомогти відновити ваш слух!

З повагою,
Лік. Карчинський О.О.

Отосклероз: діагностика та лікування в Харкові!

Отосклероз або отоспонгіоз - вогнищеве ураження кісткової капсули лабіринту внутрішнього вуха, що супроводжується дистрофічними змінами у всьому слуховому аналізаторі і розвитком приглухуватості. Лікуванням захворювання займається лікар-отоларинголог.

Про захворювання
Отосклероз - специфічне захворювання слухового апарату. У його розвитку основна роль належить генам, аутоімунним процесам, а також метаболічним порушенням. Патологія зустрічається приблизно у 1% населення. Серед хворих переважають жінки працездатного віку. На тлі вагітності перебіг захворювання ускладнюється.

Кісткова капсула лабіринту утворюється під час ембріогенезу і в нормі не піддається ще одній стадії оссифікації. При отосклерозі активізується локальне формування зрілої кісткової тканини. Спочатку утворюються спонгіозні (губчасті) ділянки з великою кількістю судин - активні осередки отосклерозу. Через деякий час за рахунок відкладення солей кальцію дані ділянки піддаються склерозуванню, тобто перетворюються в надмірно щільну кісткову тканину.

Прогресування патології супроводжується поширенням ділянок склерозу, частіше в процес втягується стремечко і сходи лабіринту. В результаті розвиваються порушення звукопроведення і звуковосприйняття (нейросенсорна і кондуктивна приглухуватість).

Отосклероз протікає в 3 стадії:

Швидкість розвитку патологічних змін може бути як повільною, так і швидкою. Це визначає прогноз даного захворювання.

Початкову стадію патології також називають гістологічною. У кістковій тканині вже відбуваються зміни, однак клінічні прояви відсутні. Тривалість стадії залежить від активності патологічного процесу. При наявності імунологічних і метаболічних порушень в організмі, захворювання здатне швидко прогресувати (злоякісним або швидкоплинним протягом). На ранніх етапах отосклероза лише деякі пацієнти скаржаться на шум у вухах. В основному виникають звуки середньої частоти, що нагадують шум вітру, прибою, шелест листя.

Приглуховатість розвивається поступово. Спочатку незначне одностороннє зниження слуху виявляється тільки при обстеженні. Пізніше пацієнт сам починає помічати ситуації, в яких йому складніше розчути мову. Як правило, виникають проблеми зі сприйняттям низьких тонів і чоловічого голосу. У шумному середовищі хворий чує краще, що пояснюється автоматичним переходом співрозмовників на більш високі тони при наявності фонових звуків. Під час пережовування їжі або ходьби слух також стає гірше.

На стадії клінічних проявів порушується сприйняття високих і низьких частот. Пацієнт перестає чути шепіт, звичайну мову розуміє погано. Різке погіршення слуху може стати результатом ендокринологічних порушень, гормональної перебудови на тлі пологів, вагітності, клімаксу. Згодом розвивається важка приглухуватість, однак повна глухота для отосклерозу нехарактерна.

Під час активізації отосклеротичних змін, людину може турбувати виражена вушна біль розпираючого або давлячого характеру. Можливі незначні порушення координації рухів і запаморочення. У зв'язку з постійним шумом у вухах і порушеннями сприйняття мови, у деяких пацієнтів розвивається неврастенічний синдром. Хворі стають апатичними, роздратованими, уникають спілкування, страждають від проблем зі сном.

Увага!

Отосклероз - рідкісне захворювання. Однак якщо ви помітили, що стали погано чути чоловічу мову, з'явився шум у вухах, або у вас є родичі з цим захворюванням, то обов'язково відвідайте отоларинголога. Тільки фахівець зможе виявити початкові стадії захворювання і своєчасно призначити лікування, яке сповільнить прогресування патології і дозволить людині вести повноцінне життя.

Причини

Точні причини розвитку захворювання на сьогоднішній день не встановлені. У зв'язку з частим виявленням сімейного характеру захворювання, а також наявністю у хворих інших генетичних порушень, основною теорією походження отосклерозу визнана генетична. Однак навіть наявність гена, який обумовлює захворювання, не гарантує його маніфестацію. Генетичну схильність до хвороби здатні активізувати інфекції (наприклад, кір), хронічні акустичні травми, а також запальні захворювання органів слуху.

Імовірно, причиною розвитку патології може бути підвищений титр гормону естрадіолу. З цим пов'язують прояв захворювання у жінок в період значних гормональних зрушень. Отосклероз маніфестує і посилюється під час статевого дозрівання, після зачаття, пологів, завершення лактації, настання клімаксу.

Факторами ризику отосклероза визнані вроджені порушення розвитку органів слуху, хвороба Педжета (патологія кісткової тканини), хронічне запалення середнього вуха.

Діагностика

З ознаками отосклероза слід звертатися до отоларинголога. Обстеження починається з опитування пацієнта, збору скарг і анамнезу. Далі лікар приступає до інструментального обстеження, яке включає наступні методи:

Після повного обстеження лікар визначає форму і стадію розвитку захворювання. При необхідності пацієнту призначають додаткові діагностичні процедури для встановлення остаточного діагнозу. При підозрі на ендокринологічну природу захворювання отоларинголог веде пацієнта спільно з ендокринологом.

Лікування отосклерозу проводять з урахуванням форми захворювання і ступеня зниження слуху.

Воно спрямоване на нормалізацію передачі коливань зі слухових кісточок на перилімфу лабіринту, поліпшення слуху і підвищення якості життя пацієнта.

Досягти цих цілей можна за допомогою хірургічної операції, однак втручання не можна проводити в активній стадії захворювання, щоб не стимулювати надмірну осифікацію. На етапі передопераційної підготовки рекомендовано застосування консервативних методів.

Консервативне лікування

Терапія направлена ​​на зниження активності склеротичних змін, зменшення розмірів вогнищ резорбції. За рахунок цього сповільнюється прогресування сенсоневральної приглухуватості, збільшується щільність кісткової капсули і попереджається повторна осифікація після хірургічного лікування.

Медикаментозне лікування включає препарати з групи бісфосфонатів, кошти на основі фосфору і кальцію, а також вітаміну D3. Лікування курсове, тривалість 3 місяці. Перед операцією проводиться 1-2 курсу з інтервалом в 3 місяці. Ефективність лікування контролюють за результатами комп'ютерної томографії.

Хірургічне лікування

«Золотим стандартом» хірургічного лікування отосклерозу визнана стапедопластика. Це мікрохірургічна операція, яка має на увазі видалення стремена (слухової кісточки) з заміною на протез. Показанням для проведення втручання є стійкі порушення слуху або постійний шум у вухах. Операція не зупиняє розвиток отосклерозу, проте дозволяє відновити здатність пацієнта чути.

Операцію проводять під загальною або місцевою анестезією. Втручання триває 1-1,5 години. В процесі операції лікар відводить перетинку, за допомогою мікроскопа знаходить причину порушень рухливості слухових кісточок, видаляє стремено і встановлює протез, потім повертає перетинку на місце. Відразу після втручання слух пацієнта поліпшується.

Методика не застосовується при кохлеарній формі отосклерозу, коли звуковоспрйняття значно погіршується, а поріг кісткового проведення перевищує 40 дБ. У таких пацієнтів стапедопластика неефективна, оскільки не відновлює слух до необхідного для спілкування рівня.

Комбінована методика
Якщо інтраопераційно виявляють активний склеротичний процес, застосовують комбіновану методику - проводять хірургічне втручання, а потім призначають інактивуючу терапію.

Реабілітація
Після стапедопластики пацієнт знаходиться в стаціонарі 2-5 днів. Протягом перших 2 діб не можна вставати. Після виписки показаний домашній режим, виключення фізичних навантажень і теплових процедур протягом місяця. Протягом 3 місяців необхідно відмовитися від авіаперельотів і інших ситуацій, що супроводжуються значними перепадами атмосферного тиску.

Питання
Який лікар займається лікуванням отосклероза?
Діагностикою та лікуванням захворювання займається лікар-отоларинголог (ЛОР).

Чи можливо лікування отосклерозу без хірургічної операції?
Головна проблема захворювання криється в незворотньому зниженні слуху. За допомогою лікарських препаратів вдається зупинити прогресування захворювання, проте повернути рухливість слуховим кісточкам неможливо. Стапедопластика застосовується в якості паліативного методу. Якщо пацієнт з якихось причин не бажає пройти хірургічне лікування, частково відновити слух можна за допомогою слухопротезування.

Що таке отосклероз простими словами?
Це захворювання, при якому в структурі слухових кісточок утворюються осередки занадто щільної кісткової тканини, через що вони втрачають рухливість і не можуть проводити звукові коливання. Хворобу не можна вилікувати, але можна уповільнити її прогресування, а за допомогою хірургічного лікування можна усунути її наслідок - приглуховатість. 

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021