Гострий та хронічний фронтит: діагностика й лікування в Харкові "Doctor ENT"

Перегляди: 101

Вас мучить закладеність носа? Гнійні виділення з носа? Все це триває більше 3-х місяців? Неприємний запах в носі? Виражений головний біль особливо в області чола? Немає ефекту від консервативного лікування?

Причиною цих симптомів може бути запалення лобової пазухи - Гострий і хронічний фронтит!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Вам може допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування фронтиту, різної форм перебігу і ступеня тяжкості:

1. Консервативне медикаментозне лікування

2. Місцеве безпункційне лікування, з використанням мікроревізійної техніки під контролем ендоскопа

3. Пункційні методи лікування, подальшою катетеризацією пазухи;

4. Комбіноване лікування фронтиту

5. Хірургічне лікування фронтита в Харкові "Doctor ENT":

Фронтит: діагностика, лікування в Харкові!

У кістках черепа людини є порожнини, які називаються синусами або навколоносовими пазухами. Синусит - це загальна назва для запалень цих пазух. Захворювання має кілька різновидів. Одна з найважчих форм синуситу - фронтит. Це запалення слизової оболонки лобової пазухи. Іноді його називають фронтальним синуситом.

Захворювання навколоносових пазух дуже поширені. На них припадає близько 24-32% всіх випадків, коли хворого через патології ЛОР-органів направляють для лікування в стаціонар. Від різних форм синуситу страждає близько 14% дорослого населення, серед них 3-5% припадає саме на фронтит. Він частіше зустрічається у віці 16-35 років, причому, приблизно 60% від загального числа хворих становлять чоловіки.

Фронтит - небезпечне захворювання, тому до нього не можна ставитися як до звичайної застуди.

Недуга може призводити до серйозних ускладнень, серед яких виділяють:

Розвиток флегмони небезпечний повною втратою зору і навіть летальним результатом. Таке зустрічається, якщо інфекція проникла в кров і викликала її зараження.

Також при фронтиті запалення може перейти на інші пазухи, викликавши гайморит, етмоїдит або лабіринтит.

Симптоми і ознаки фронтита
Залежно від того, яка лобова пазуха запалена, фронтит може бути одно- і двостороннім. Найчастіше зустрічається саме ліво- або правобічна форма, коли вражений лівий або правий синус. В такому випадку біль і набряк з'являються тільки з одного боку обличча. Для одностороннього фронтита характерні й інші ознаки:

При двосторонньому фронтиті пацієнт відчуває себе набагато гірше, ніж при односторонньому. Він позбавляється вільного дихання з боку відразу обох ніздрів. Через це сильніше виражена і хворобливість, а також відчуття розпирання в області чола. Виділення теж відбуваються з обох ніздрів.

При легкій формі фронтита з'являються переважно місцеві симптоми. У разі середньотяжкої течії приєднуються ознаки інтоксикації: підвищується температура, з'являється слабкість і нездужання, спостерігається втрата апетиту і погіршення сну. При важкому фронтиті виникають більш важкі симптоми:

Біль в області чола посилюється при нахилі або при русі очних яблук. Вона може віддавати в скронево-тім'яну ділянку. Якщо хворий спить на спині, то з ранку у нього трапляються різкі загострення болю. Це обумовлено скупченням запальних мас в лобових пазухах.

Виділення
Спочатку у хворого спостерігаються рідкі, слизові виділення. Вони прозорі, але з часом стають в'язкими і набувають жовтого відтінку. На розвиток гнійного процесу вказують зелені виділення з неприємним запахом. При односторонньому фронтиті вони виходять тільки з однієї ніздрі, а при двосторонньому - відразу з обох.

Гострий фронтит
Для гострого фронтита характерно різкий початок і збереження симптомів на протязі до 12 тижнів. Якщо хворий отримує якісне лікування, то можливе повне одужання без залишкових ознак. До основних симптомів гострого фронтита відносяться:

Хронічний фронтит

Перехід гострого фронтита в хронічну форму пов'язаний з відсутністю лікування або неправильно підібраною терапією. Про хронічний процес кажуть, коли людина не одужує протягом більш ніж 12 тижнів. Характерні для гострого фронтита симптоми при хронічній формі стають менш вираженим. Хворого турбують такі прояви:

Проблеми з диханням при хронічному фронтиті пов'язані з розростанням в носовій порожнині поліпів. Виділення при хронічному фронтиті можуть бути відсутні. Першою ознакою загострення захворювання стає відчуття «спеки» або «припливу» в області чола. Тільки потім в цій зоні з'являється біль. Він посилюється при нахилі і фізичному навантаженні, а іноді супроводжується пульсацією.

Катаральний
Поняття «катаральний» означає «поверхневий». Фронтит такого типу супроводжується болем в області надбрівних дуг, який частіше мучить хворого вночі і через 1 годину після пробудження.

Він віддає в один або обидва ока і щелепу. Приблизно до обіду хворобливі відчуття проходять.

Катаральну форму вважають першою стадією запального процесу в лобових пазухах. Крім болю, недуга викликає такі симптоми:

Гнійний

Одна з найнебезпечніших форм захворювання - гострий гнійний фронтит. Він може швидко приводити до запалення окістя, флегмони і остеомієліту. Це пов'язано з тим, що вогнище запалення знаходиться поблизу життєво важливих органів. Гнійно-некротичний процес може перейти на тканини головного мозку і черепно-лицьові нерви, що небезпечно розвитком сепсису, менінгіту, а іноді навіть летальним результатом. Розпізнати гнійний фронтит можна за такими симптомами:

Причини фронтита
Фронтит рідко розвивається як самостійна патологія. У більшості випадків він розвивається на тлі інших захворювань, частіше ЛОР-органів. У цю групу причин фронтита входять такі патології:

При таких захворюваннях в організмі є потенційне джерело інфекції, яка може поширитися і на лобові пазухи. До причин фронтита також відносяться імунодефіцитні стани при СНІДі, злоякісних пухлинах і в разі отримання пацієнтом променевої терапії.

Запалення лобових пазух викликають різні травматичні пошкодження або операції в області черепа, якщо вони призвели до деформації або закупорці вивідного протока, або звуження лобової пазухи. До травматичних причин також відносяться:

викривлення носової перетинки;
деформація гратчастого лабіринту і середньої носової раковини;
інші аномалії будови носа;
переломи або зміщення носової перетинки.

Як поштовх до початку запалення може виступати навіть неправильна культура ссякання, коли людина одночасно виссякує обидві ніздрі. Залежно від причини, фронтит ділиться на кілька видів:

У дітей фронтит може виникнути не раніше 5 років. До цього віку у дитини ще до кінця не розвинені лобові пазухи. Вони не можуть запалитися, тому і фронтит не розвивається. У дитячому віці захворювання частіше виникає через алергічний нежить або потрапляння в порожнину носа сторонніх тіл. Також фронтит у дітей можуть викликати ті ж фактори, що і у дорослих.

Діагностика фронтита

Для постановки діагнозу пацієнта піддають комплексному обстеженню. На першому етапі лікар проводить:

Додатково діагностика фронтита включає:

При гострому фронтиті постановка діагнозу не викликає ускладнень. Складність може полягати тільки в виявленні збудника. Саме тому фахівці вивчають виділення з носа пацієнта.

Лікування фронтита
Після постановки діагнозу лікар призначає відповідне лікування. Схема терапії залежить від тяжкості захворювання і причини, яка його викликала. Лікування може проходити на дому. У стаціонар направляють тільки тих, у кого важкий двосторонній фронтит.

Основна мета лікування - забезпечити дренаж, тобто відтік з лобових пазух запального вмісту. Додатково вживають заходи, щоб відновити нормальне дихання і попередити ускладнення. На першому етапі лікування застосовуються лікарські препарати:

У комплексі з медикаментозним лікуванням використовують методи фізіотерапії. Хороші результати при фронтиті показують кілька процедур:

Хірургічне лікування

Якщо за допомогою ліків із захворюванням не вдалося впоратися, то лікарі проводять оперативне втручання. Існує кілька видів операцій, що проводяться.

1. Пункція лобних пазух. Процедуру ще називають проколом.

2. Синусопластика. В носову порожнину вводять ендоскоп, а через нього - спеціальний балон. Останній надувають, щоб розширити сполучення. Через широкий отвір виділення можуть легко витікати назовні.

3. Відкриті. Радикальне втручання проводиться рідко, оскільки вони сильно травмує тканини. Відкриту операцію здійснюють через розріз над переніссям, отвір в кістці внизу лобової пазухи, а іноді через ніс.

Операцію проводять, і коли фронтит був викликаний викривленням носової перетинки, аденоїдами або поліпами. Втручання допомагає позбутися від цих дефектів.

Щоб прискорити одужання, при фронтиті, пацієнт повинен дотримуватися деяких рекомендацій:

При фронтиті дуже важливо регулярно промивати ніс, щоб можна було нормально дихати, і носова порожнина не була заповнена запальним вмістом. Для промивання підійде звичайний шприц без голки. У нього набирають розчин, який потім вливають в одну ніздрю.

Краще проводити процедуру над раковиною. Голову необхідно повернути набік. Розчин вливають в ніздрю, яка при нахилі виявилася верхньої. Рідина повинна вийти з іншої ніздрі. Класичним для промивання вважають розчин морської солі. На склянку кип'яченої води досить 1/3 чайної ложки солі.

Важливо, щоб її кристали повністю розчинилися, інакше можна травмувати слизову. Промивати ніс можна до 5-6 разів на добу. Якщо ніс закладений, то перед процедурою необхідно закапати судинозвужувальні краплі, інакше розчин не зможе пройти через носові ходи.

Протипоказання при фронтиті
Прогрівання при фронтиті не тільки не корисні, а в деяких випадках навіть небезпечні. Тепловий вплив може тільки збільшити набряк. Ще прогрівання створює сприятливі умови для подальшого розмноження бактерій. Також хворий випадково може прогріти лімфатичні вузли, що теж посилить запалення і навіть призведе до ускладнень.

Теплові процедури при фронтиті допускаються, тільки якщо у хворого немає температури і гнійних виділень з носа. Але і тут важливо, щоб лікування відбувалося під контролем лікаря. Тільки він зможе визначити, чи не зашкодять прогрівання на конкретній стадії захворювання.

Що ще не варто робити при фронтиті:

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021