Хропіння, ронхопатія, Нічне апное, діагностика та лікування в Харкові "Doctor ENT"

Перегляди: 132

Утруднення носового дихання під час сну? Нічні напади апное? Хропете під час сну і цим заважаєте спокійно спати близьким? Немає результату від консервативного лікування?

Причиною цих симптомів може бути ронхопатія - Хропіння - нічне апное!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Вам може допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи лікування ронхопатії, різної форми перебігу та ступеня тяжкості:

1. Консервативне медикаментозне лікування

2. Місцеве безопераційне лікування

3. Блокади м'якого піднебіння

4. Хірургічне лікування хропіння, ронхопатії:

Холодова увулопластика;
Холодова увулопалатопластика;
Холодова увулопалатопластика в комбінації з тонзилектомією;
Септопластика, вирівнювання, випрямлення, реконструкція;
Лазерна увулопластика;
Лазерна увулопалатопластика;
Лазерна увулопалатопластика в комбінації з тонзилектомією;
Радіохвильова увулопластика;
Радіохвильова увулопалатопластика;
Радіохвильова увулопалатопластика в комбінації з тонзилектомією;
Тунелювання м'якого піднебіння;
Лазерна редукція м'якого піднебіння;
Радіохвильова редукція м'якого піднебіння.

5. Комбіноване лікування хропіння.

Завжди будемо раді Вам допомогти відновити здоровий сон!

З повагою,
Лік. Карчинський О.О.

Хропінням називається хрипкий звук, що виникає в носоглотці під час сну. Це досить часте явище, характерне приблизно для 57% чоловіків і 40% жінок; поширеність хропіння зростає з віком. Однак, оцінка його поширеності широко варіює через відмінності сприйняття хропіння подружжям пацієнтів і суб'єктивної оцінки самих пацієнтів, оскільки хропіння змінюється від ночі до ночі.

Звук варіює від ледь чутного до вельми настирливого шуму, який буває таким гучним, що його можна почути в іншій кімнаті. Як правило, хропіння завдає занепокоєння іншим людям (зазвичай дружині або сусіду по кімнаті, які намагаються заснути), а не суб'єкту, що хропе; в нечастих випадках хроплячий прокидається від звуку власного хропіння.

Хропіння може призводити до значних соціальних наслідків. Він може бути причиною конфлікту з близькими родичами чи сусідами по кімнаті.

Також можуть бути присутні інші симптоми, такі як часті пробудження, задишка або задуха під час сну, надмірна сонливість в денний час і ранкові головні болі, в залежності від тяжкості, причини і наслідків хропіння.

Патофізіологія
Хропіння виникає в результаті вібрації м'яких тканин носоглотки, зокрема, м'якого піднебіння, викликаної проходженням повітряного потоку. Як і в будь-якій фізичній структурі, схильної до вібрації (подібно прапору), "деренчання" в носоглотці розвивається в залежності від взаємодії факторів, зокрема маси, жорсткості зв'язок вібруючого елементу і швидкості і напряму повітряного потоку. Той факт, що люди не хропуть під час неспання, передбачає, що частиною етіології хропіння є м'язова релаксація, індукована сном, оскільки тонус м'язів - це єдиний компонент вібрації, який може змінюватися під час сну; маса тканин і зв'язки при цьому не змінюються. Крім цього, якщо м'язи-розширювачі глотки не здатні підтримувати її порожнину відкритою у відповідь на негативний внутрішньопорожнинний тиск, що створюється при рухах вдиху, верхні дихальні шляхи звужуються, підвищуючи локальну швидкість повітряного потоку (для даного обсягу вдиху). Підвищена швидкість потоку сприяє виникненню деренчливого звуку і зменшує тиск в просвіті, все більше сприяючи перекриттю дихальних шляхів і тим самим сприяючи появі вібрації і хропінню.

Хропіння частіше виникає в дихальних шляхах, в яких вже присутні структурні порушення, в тому числі:

Етіологія

Первинне хропіння

Первинне хропіння - це хропіння, що не супроводжується інсомнією або частими пробудженнями, обмеженням повітряного потоку, зниженням насичення киснем або аритмією під час сну; цей вид хропіння спостерігається у суб'єктів, які не зазнають патологічної денної сонливості. Періоди неспання зазвичай короткі, що переходять в неглибокий сон або пробудження, що тривають <15 секунд; зазвичай вони відбуваються непомітно для суб'єкта.

Порушення дихання уві сні
Хропіння зазвичай є симптомом порушення дихання уві сні, яке охоплює спектр від синдрому підвищеної резистентності верхніх дихальних шляхів до обструктивного апное сну (ОАС). Ці порушення мають аналогічну патофізіологію обструкції верхніх дихальних шляхів, але відрізняються за важкістю і клінічними наслідками обструкції дихальних шляхів. Клінічними наслідками головним чином є порушення сну і / або проходження потоку повітря.

Пацієнти з обструктивним апное сну, які відчувають ≥ 5 епізодів апное або гіпопное на годину під час сну (індекс апное / гіпопное [ІАГ]) плюс ≥ 1 з наступного:

Синдром обструктивного апное сну за ступенем тяжкості можна розділити на наступні категорії:

Синдром підвищеної резистентності верхніх дихальних шляхів (обмеження повітряного потоку, викликане підвищеним опором верхніх дихальних шляхів або мікроактивізацією мозку, пов'язаної з дихальними зусиллями [RERA]) може викликати надмірну денну сонливість або інші прояви, які передбачають наявність обструктивного апное сну, але з невеликою кількістю епізодів апное / гіпопное або кисневої десатурації і, таким чином, не відповідає повністю критеріям обструктивного апное сну.

Ускладнення
Хоча для хропіння, як такого, не зазначено ніяких відомих небажаних фізіологічних ефектів, обструктивне апное сну може мати наслідки (такі як гіпертонія, інсульт, порушення роботи серця, цукровий діабет).

Фактори ризику
Фактори ризику для хропіння включають:

Обстеження
Основна мета полягає у виявленні суб'єктів з хропінням, що мають високий ризик наявності обструктивного апное сну. Для багатьох людей з хропінням не характерно ОАС, але у більшості пацієнтів з ОАС спостерігається хропіння (точна частка їх не відома).

Оскільки кілька важливих проявів ОАС відзначаються в основному іншими суб'єктами, по можливості слід опитати співмешканців або сусідів пацієнта.

Анамнез

Анамнез даного захворювання повинен охоплювати тяжкість хропіння, в тому числі його частоту, тривалість і гучність. Крім цього, слід зазначити ступінь впливу хропіння на партнера пацієнта.

При дослідженні систем організму слід шукати симптоми, що підтверджують обструктивне апное сну, наприклад, наявність порушень сну, які проявляються в наступному:

Кількість пробуджень

Епізоди апное або задишки / задухи, що відзначаються свідками

Наявність почуття розбитості після сну або ранкові головні болі

Патологічна денна сонливість.

Для кількісного вираження денної сонливості може використовуватися шкала сонливості Епворт, є корисним інструментом для прогнозування ризику ОАС для пацієнтів з хропінням.

В анамнезі слід вказати наявність захворювань, які можуть бути пов'язані з ОАС, зокрема гіпертонії, ішемічної кардіоміопатії, серцевої недостатності, інсульту, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), фібриляції передсердь, депресії, ожиріння (особливо морбідне ожиріння) і діабет. Пацієнти повинні бути опитані про уживану кількість алкоголю, і чи вживається він для сну. У лікарському анамнезі слід зазначити седативні засоби або препарати, що розслаблюють мускулатуру.

Об'єктивне обстеження

Обстеження повинно бути розпочато з вимірювання зросту і ваги тіла, з розрахунком індексу маси тіла (ІМТ).

Інша частина обстеження повинна бути сконцентрована на обстеженні носа і ротової порожнини на предмет обструкції. Ознаки включають в себе:

3 або 4 бали за модифікованою шкалою Маллампаті передбачає підвищений ризик ОАС.

Клас 1: Повністю видно мигдалини, піднебінний язичок і м'яке піднебіння.
Клас 2: Видно тверде і м'яке піднебіння, верхню частину мигдалин і піднебінний язичок.
Клас 3: Видно м'яке і тверде піднебіння і основу піднебінного язичка.
Клас 4: Видно лише тверде піднебіння.

Небезпечні сигнали

Тривожними є такі симптоми:

Лікування

В цілому, лікування складається з загальних заходів по управлінню факторами ризику плюс методи фізіотерапії для відкриття дихальних шляхів і / або зміцненню залучених до процесу анатомічних структур.

Загальні заходи

Ротові пристосування від хропіння використовують тільки під час сну; вони включають:

Пристрої для висунення нижньої щелепи вперед

Пристрої фіксації язика

Ці пристрої повинні бути встановлені спеціально навченими стоматологами. Вони корисні для пацієнтів з ОАС і зазвичай вважаються ефективними при простому хропінні, хоча дослідження в цій області є недостатніми.

Небажані ефекти полягають у дискомфорті скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС), зміщенні зубів і підвищеному слюновиділенні, але більшість пацієнтів добре переносять такі пристрої.

Пристрої для висунення нижньої щелепи вперед використовуються найбільш часто. Ці пристрої висувають нижню щелепу і язик вперед по відношенню до верхньої щелепи, таким чином збільшуючи діаметр дихальних шляхів під час сну. Після початкового налаштування ці пристрої можуть бути поступово відрегульовані для досягнення оптимального результату.

Хірургічне лікування
Оскільки зменшення назальной прохідності сприяє виникненню хропіння, хірургічна корекція конкретних причин непрохідності дихальних шляхів (наприклад, носові поліпи, гіпертрофовані мигдалини, викривлення носової перетинки) може бути доцільним способом зменшити хропіння.

Для обструктивного апное сну були розроблені різні фарингеальні хірургічні процедури, які змінюють анатомічну структуру піднебіння і, в деяких випадках, піднебінного язичка.

З метою розширення дихальних шляхів проводиться увулопалатофарингопластика, яка передбачає проведення ремоделювання язичка, піднебіння і стінок глотки. Ця процедура може допомогти при хропінні.

При ін'єкційній снорепластиці, в підслизову оболонку м'якого піднебіння вводять речовину для склеротерапії, для зміцнення її і піднебінного язичка. Її корисність для лікування тільки хропіння вимагає подальшого вивчення.
При радіочастотній абляції використовується зонд для введення теплової енергії в м'яке піднебіння. Дослідження показали корисність цього методу при лікуванні хропіння, проте необхідні подальші дослідження.

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021