Хронічний фарингіт, діагностика та лікування в Харкові "Doctor ENT"

Перегляди: 99

Вас мучить постійний дискомфорт в ротоглотці? Відчуття першіння і садніння в горлі? Реакція горла на холодну і суху їжу? Немає результату від консервативного лікування? Неприємний запах з рота?

Причиною цих симптомів може бути Хронічний фарингіт!

Для вирішення даної проблеми Вам необхідно записатися на прийом до ЛОР лікаря в Харкові.

Лікування хронічного фарингіту в Харкові "Doctor ENT"

У цьому вам може допомогти доктор Карчинський Олександр Олександрович, лікар з великим досвідом і професіоналізмом!

У нашій клініці з успіхом застосовуються сучасні методи корекції хронічного фарингіту, різних форм перебігу і ступеня тяжкості:

1. Класична деструкція лімфоїдних гранул задньої стінки глотки

2. Радіохвильова деструкція лімфоїдних гранул задньої стінки глотки. Практично безкровний метод

3. Лазерна деструкція лімфоїдних гранул задньої стінки глотки. Практично безкровний метод

4. Часткова резекція бічних валиків глотки

5. Лазерна часткова резекція бічних валиків глотки

6. Радіохвильова часткова резекція бічних валиків глотки

7. Ультразвукова деструкція лімфоїдних гранул глотки

 

8. Ультразвуковий фонофорез з антисептиком задньої і бічної стінки глотки (Тонзиллор) - метод видалення патологічних включень ( лімфоїдних гранул і бічних валиків глотки, що розрослися) при хронічному фарингіті.

Завжди будемо раді Вам допомогти позбутися від хронічного фарингіту в "Doctor ENT" Харків!

Хронічний фарингіт - хвороба, яка супроводжується постійним запаленням слизової оболонки глотки. Протікає хвилеподібно: чергуються періоди загострень і ремісії. Патологія рідко виникає як самостійне явище - зазвичай вона розвивається при зниженні місцевого імунітету, що спровоковано впливом зовнішніх і внутрішніх факторів.

Хронічний фарингіт - запалення, яке охоплює слизову оболонку глотки і стає причиною незворотньої зміни тканин.

Причиною його розвитку нерідко стає неправильне лікування гострих запальних захворювань ЛОР-органів, або наявність провокуючих чинників - як внутрішніх, так і зовнішніх.

Причини

Розвиток хронічного фарингіту може бути спровоковано основними причинами:

Так само захворювання може розвинутися через наступні фактори:

Сприяють виникненню хронічного фарингіту повторні гострі запалення глотки, хронічний тонзиліт, довгостроково протікаючі запальні захворювання носа і навколоносових пазух, порушення носового дихання. Симптоми хронічного фарингіту можуть розвинутися при так званому постназальному синдромі, коли патологічний секрет стікає з порожнини носа або навколоносових пазух по задній стінці глотки.

Порушення гормонального фону, обумовлені клімактеричним періодом у жінок і андропаузи у чоловіків, гіпофункція щитовидної залози.
Наявність супутніх важких захворювань, які впливають на роботу всього організму (цукровий діабет, ниркова або серцева недостатність, імунодефіцитні стани).
Часте застосування судинозвужувальних назальних крапель.
Агресивна дія судинозвужувальних крапель на слизову відбувається за рахунок того, що вони, стікаючи з порожнини носа в глотку, надають там анемізірующій ефект.

Проведена операція з видалення піднебінних мигдалин (тонзилектомія) сприяє виникненню хронічного фарингіту.
Характерна особливість хронічного фарингіту - ізольоване запалення тільки одного відділу глотки (ротоглотки, носоглотки або гортаноглотки). У патологічний процес не залучаються мигдалини.

Залежно від анатомічного відділу або рівня ураження глотки виділяють:

Хронічні фарингіти зазвичай класифікують не за етіологічною ознакою, а за характером змін, що розвиваються в слизовій оболонці:

Клінічні прояви при хронічному фарингіті вельми різноманітні і залежать від характеру запального процесу.

1. Катаральний або простий фарингіт: характеризується стійкою венозною гіперемією і периваскулярною клітинною інфільтрацією по задній стінці глотки. Відчуття характеризуються хворими як сухість, першіння і відчуття грудки в горлі, що викликає бажання відкашлятися або «прочистити горло». Кашель зазвичай завзятий, сухий і легко відрізняється від кашлю, що супроводжує протягом трахеобронхіту. Дискомфорт в горлі часто пов'язаний з вимушеною необхідністю постійно ковтати слиз, що знаходиться на задній стінці глотки, що робить хворих дратівливими, заважає їх звичайним заняттям і порушує сон.

2. Атрофічний (субатрофічний) фарингіт: характеризуємться різким витончення і сухістю слизової оболонки, яка приймає «лакований» вид, має тьмяне блідо-рожеве забарвлення, може бути покрита корками або слизом, відзначається десквамація епітелію.

3. Гіпертрофічний фарингіт: характеризується гіперемією, потовщенням і ущільненням всіх шарів слизової оболонки глотки, розширенням кровоносних і лімфатичних судин. Виділяють кілька різновидів гипертрофічного фарингіту:

Гранульозний фарингіт (лімфоїдні фолікули, розсіяні по слизовій задньої поверхні глотки, при запаленні збільшуються, утворюючи гранули).
Бічний фарингіт (на бічних стінках глотки відзначаються інфільтровані лімфаденоїдні валики - запалення має вигляд щільних тяжів за піднебінними дужками).
Гиперкератоз глотки (лептотрихоз). Для нього характерне утворення гострих виростів, довжиною до 3 мм, жовтуватого кольору, морфологічно є ороговілий епітелій. Дані утворення формуються на поверхні піднебінних мигдалин, сосочках язика. Епітеліальні вирости міцно спаяні з підлеглими тканинами, при мікроскопічному дослідженні в них визначаються бактерії B. leptotrix, які вважаються збудником даної форми хронічного фарингіту.
Для клінічної картини хронічного фарингіту не характерні такі прояви, як інтоксикація організму, підвищення температури тіла, погіршення загального стану. Незважаючи на це, фарингіт хронічного перебігу може викликати небезпеку для здоров'я: при відсутності лікування, запалення може поширитися на розташовані поблизу ЛОР-органи, або навіть на віддалені структури (суглоби, нирки, серцевий м'яз).

При наполегливих, що не піддаються звичайній терапії, болях в горлі потрібне проведення диференціальної діагностики з низкою синдромів, що розвиваються при деяких системних захворюваннях і хворобах нервової системи. Синдром Plummer-Vinson виникає у жінок у віці від 40 до 70 років на тлі залізодефіцитної анемії. Синдром Шегрена - аутоімунне захворювання, що супроводжується, крім вираженої сухості слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, дифузним збільшенням слинних залоз. Для синдрому Eagle (стілалгіі) характерні сильні постійні, часто односторонні болі в горлі, викликані подовженням шиловидного відростка, який розташований на нижній поверхні скроневої кістки і може прощупуватися над верхнім полюсом піднебінної мигдалини. Цілий ряд невралгій (язикоглоткового або блукаючого нерва) також може бути причиною болів в горлі, особливо у літніх людей.

Діагностика

Діагностика хронічного фарингіту в більшості випадків не викликає ускладнень. Вона базується на всебічній оцінці клінічної картини, даних лабораторних досліджень:

Для виявлення хронічного фарингіту проводять такі діагностичні маніпуляції:

Лікування хронічного фарингіту

Загострення хронічного фарингіту передбачає, що запальний процес, який зазвичай знаходиться в стані ремісії, під впливом певних факторів швидко переходить в гостре запалення. Лікар призначає терапію, яка дозволить перевести захворювання в стан тривалої ремісії.

При лікуванні фарингіту необхідно дотримуватися певних принципів загального характеру:

Лікування не відразу починається з медикаментозної терапії: в ході діагностичних заходів необхідно визначити характер і походження патологічної мікрофлори, що викликала хворобу.

На це може піти два-три дні, але в цей час пацієнтові може бути наказано дотримуватися таких умов:

1. Щадний режим для голосу. Слід обмежити гучну мову, крик, спів і будь-які інші звуки, які призводять до напруги м'язового апарату гортаноглотки;

2. Виключити дратівливу їжу. Солоні, перчені, кислі, копчені продукти, що подразнюють слизові. Важливо, щоб страви були комфортної температури для пацієнта - гарячі і холодні речовини також завдають шкоди;

3. Зупиніть вживання алкоголю і паління, так як вони виступають в ролі фактора, що ушкоджує;

4. Дотримуватись напівпостільного режиму. Додаткове напруження організму, у вигляді фізичних навантажень і стресів, що негативно впливає на стан імунітету. Це може привести до більш важкого перебігу хвороби і посилення її хронізації.

5. Правильна поза для сну - запорука того, що уві сні шлункова кислота не потрапить в стравохід і горло. Уві сні голова повинна розташовуватися на 10-15 сантиметрів вище тулуба.

Якщо хвороба діагностована вчасно і протікає без ускладнень - в більшості випадків можна обійтися симптоматичним лікуванням. При цьому іноді досить мінімальної кількості препаратів для внутрішнього застосування, позбутися від хвороби можна за допомогою інгаляцій або полоскання горла.

При хронічному фарингіті лікування нерідко починають з санації хронічних вогнищ інфекції в області верхніх дихальних шляхів.

Лікування катаральної і гіпертрофічної форми хронічного фарингіту

-Для полоскання горла при гіпертрофічній формі хвороби використовують теплий ізотонічний розчин хлориду натрію. Його ж можна застосовувати для інгаляцій за допомогою небулайзера і шляхом проведення пульверизації глотки. В останні роки для цієї мети успішно використовують препарати морської води.

Ефективними виявляються зрошення горла розчинами антисептиків (Гексорал, Мірамістин, Октенісепт), або розсмоктування таблеток, що володіють антисептичним і бактеріостатичним ефектом (Лізобакт, Гексаліз, Фарингосепт).

Великі гранули на задній і бічних стінках глотки підлягають деструкції (видаленню)!

Лікування атрофічної форми хронічного фарингіту

-Для зменшення проявів атрофічного фарингіту важливо ретельно і регулярно змивати слизистогнійні маси і кірки з поверхні глотки. Оптимальним для цього засобом є 1% розчин хлориду натрію, в який слід додати 4 краплі 5% йоду. Хлориду натрію на таку кількість йоду потрібно 200 мл. Якщо регулярно зрошувати таким засобом горло, то це дозволить позбутися від дискомфорту в горлі і зменшити симптоми запалення.

-Також ефективно періодично робити аплікації розчину Люголя на слизовій по задній стінці глотки. Важливо, щоб використовувані для лікування атрофічного фарингіту склади не пересушували слизову оболонку, так як це призведе до придушення функціонування її залоз. Так наприклад, заборонено застосування бікарбонат натрію (харчову соду), евкаліптову і обліпихову олію.

-Добре зарекомендували себе новокаїнові блокади задньої стінки глотки в поєднанні з такими біологічними стимуляторами, як Траумель, Алое. Курс новокаїновї блокади складається з 8 процедур, інтервал між ними повинен бути не менше 5 днів.

У лікуванні можливе застосування фізіотерапії.

Зазвичай апаратні процедури застосовуються як додатковий метод лікування. Вони призначаються в період ремісії хвороби. Їх застосування дозволяє відновити до природного стану слизову оболонку глотки. Крім цього, вони усувають набряклість тканин і мають бактерицидні властивості. Регулярне проведення процедур дозволяє відновити капілярну мережу, і підвищити імунний захист організму.

Особливою ефективністю відрізняються наступні процедури:

1.Використання ультразвукових і високочастотних струмів (УВЧ і ультразвук).

2.Використання методик магнітотерапії та інфрачервоного лазера.

3.Інгаляціі - вдихання лікарських засобів, або лікувальних відварів (пари евкаліпта, лаванди).

4.Особливою ефективністю володіє використання КУФ (ультрафіолетове опромінення слизової оболонки).

5.Електрофорез забезпечує швидку доставку знеболюючого або лікувального засобу, безпосередньо до вогнища запалення.

Можливі ускладнення

Хронічний фарингіт може привести до наступних ускладнень:

1. Паратонзилярний абсцес. Виникає в результаті фарингіту, викликаного стрептококом. Ускладненням хвороби може стати сепсис, некроз тканин або медіастиніт.

2. Хронічний бронхіт. В цьому випадку інфекція з глотки потрапляє в бронхи, викликаючи симптоми захворювання.

3. Парафарингеальний абсцес (бічний). При цьому відбувається гнійне ураження бокового простору глотки.

4. Ларингіт. При цьому запалюється слизова оболонка гортані.

5. Гломерулонефрит. Інфекція може поширюватися на нирки, в результаті чого вони не можуть повноцінно виконувати свої функції, і виникає хронічна ниркова недостатність.

6. Атрофічна форма захворювання привертає до подальшої появи онкологічних процесів.

Профілактика

Крім використання лікарських препаратів пацієнт повинен переглянути спосіб життя і відмовитися від шкідливих звичок - таким чином можна позбутися від факторів ризику захворювання.

До заходів запобігання хронічного фарингіту необхідно віднести наступне:

Прогноз

Прогноз залежить від форми захворювання, ступеня ураження слизової оболонки, тривалості запального процесу, загального стану хворого, а також адекватності лікування. Воно повинно бути тривалим і комплексним, з обов'язковим контролем і наглядом у ЛОР лікаря, що дасть можливість зменшити кількість рецидивів і надовго позбутися від захворювання.

 

Якщо вам потрібна ЛОР консультація чи лікування цього захворювання, вам необхідно зв'язатися з нами

по телефону, або через соціальні контакти, які вказані на сайті!

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ОТОЛАРИНГОЛОГА В "DOCTOR ENT"!

Почніть дихати вільно!

Лор лікар в Харкові.

Doctor ENT 2021